Melez asma genotiplerinde mildiyö hastalığına dayanıklılığın marköre dayalı seleksiyonu
Marker assisted selection of downy mildew resistance in hybrid grapevine genotipes
  1. Tez No: 618663
  2. Yazar: İREM ŞENSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sofralık özellikleri çok yüksek ancak mildiyö hastalığına hassas olan Alphonse Lavalleé üzüm çeşidi ile dayanıklı şaraplık Regent çeşidinin melezlenmesiyle elde edilen popülasyondaki F1 hibrit bitkilerinin marköre dayalı seleksiyon yöntemiyle genotipik düzeyde mildiyö hastalığına dayanıklılıklarının kısa sürede teşhisi amacıyla yapılan bu çalışma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Moleküler Biyoteknoloji Laboratuvarı'nda 2017-2018 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Mildiyöye dayanıklılık ile ilişkili Rpv3 geni ile bağlantılı GF 18-06 ve GF 18-08 primerleri kullanılarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile elde edilen amplifikasyon ürünlerine ait allel büyükleri Fragment Analyser Pro Size programıyla belirlenmiştir. GF 18-06 primeri ile toplam 881 bitkiden 874 adedi amplifikasyon ürünü bant vermiştir. 390 bp allele sahip melez bitkiler dayanıklı olarak sınıflandırılmıştır. Diğer primer GF18-08 ile toplam 848 melez bitki incelenmiş ve 844 adedi amplifikasyon ürünü bant vermiştir. Bu primer ile de 399 bp allele sahip genotipler dayanıklı olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmamız sonucunda, Rpv3 geni ile bağlantılı olarak marköre dayalı seleksiyonda her iki primerin de başarı ile kullanılabilir olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aiming to determine the resistance of F1 hybrid plants against Plasmopara viticola via marker assisted selection in a short time in the population, which was obtained from the cross of the Alphonse Lavalleé (sensitive to downy mildew) and Regent (resistance to downy mildew) cultivars, was conducted in Ankara University Faculty of Agriculture Department of Horticulture Molecular Biotechnology Laboratory in 2017-2018. Allele sizes of the amplification products obtained by Polymerase Chain Reaction, using primers GF 18-06 and GF 18-08 associated to the Rpv3 gene with downy mildew resistance, were determined by Fragment Analyzer Pro Size program. 874 of 881 hybrid plants with GF 18-06 primer yielded amplification product. Hybrid plants with 390 bp alleles are classified as resistant. A total of 848 hybrid plants were examined with the other primer GF18-08 and 844 of them gave amplification product. Genotypes with a 399 bp allele were reported to be resistant. As a result of our study, it was evaluated that both primers can be used successfully in marker assisted selection in association with Rpv3 gene.