Libya Fizan'daki Ubari (Awbari) gölü'nün mikrobiyolojik özellikleri
Microbiological characteristics of Ubari (Awbari) lake in Libya Fizan
  1. Tez No: 618700
  2. Yazar: SALIM ALI SALIM OMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Küresel su kalitesinin izlemesindeki kilit sorunlardan biri, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki su kalitesi verileri arasındaki boşluğu azaltmaktır. Libya, göstermiş olduğu çabalara rağmen, az gelişmiş su ve göl altyapısından dolayı çeşitli sıkıntılar yaşayan bir ülkedir. Özellikle su kaynaklarının ve göllerin uzak bölgelerde olması, su temini projelerinin sayısının artmasını teşvik etmekte ve hatta zorunlu kılmaktadır. Fakat başta diyare olmak üzere suyun mikrobiyolojik özelliklerinden kaynaklanan hastalıklara karşı yapılan planlama neredeyse yok denecek kadar azdır. Libya'da mikrobiyal su kalitesi üzerine yapılmış pek fazla çalışma mevcut olmayıp bunlarda toplumsal yaşamdan uzakta olan birkaç göl ile sınırlıdır. Sayısı az olan bu çalışmaların hemen hepsi Libya'nın doğusundaki şehirlerde yapılmış olup Libya'nın batısındaki şehirlerde böyle bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı, Libya'nın Fizan kenti bölgesindeki Wadi Irawan, Wadi al-Ajal ve Awbari bölgelerinde bulunan Ubari (Awbari) Gölü'nün mikrobiyal su kalitesinin belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın sonuçları, mevcut göl suyunu davranışsal ve ekonomik materyallerle birlikte yönetim düzeyinde anlama ve iyileştirmeye yönelik, sistematik bir mikrobiyolojik veri elde edilmesini sağlamaktadır. Bu özellikleri ile çalışma yeni veriler ortaya koyması ve Libya'nın kullanım ve içme suyu kalitesinin iyileştirmesine de ışık tutacağı düşünülmektedir. Çalışmada belilrlenen örnekleme noktalarından su örnekleri steril numune şişeleri ile alınmış ve mikrobiyolojik analiz için laboratuvara getirilmiştir. Laboratuvarda standart mikrobiyolojik analizler neticesinde elde edilen sonuçlara göre; (1) suların kalitesinin kaynakta artırılması sağlamaya yönelik çalışmalar yapılması, (2) su ve su dağıtımı ile ilgili yapılan ve/veya yapılacak olan projelerde teknik şartnamelerin net olarak ortaya konulması ve ayrıca (3) projelerin su bağlantıları ve musluk suları için kalite göstergelerinin aylık izleme programları hazırlanarak takip edilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the key problems in monitoring global water quality is to reduce the gap between water quality data in developed and developing countries. Despite its efforts, Libya is a country with various problems due to its underdeveloped water and lake infrastructure. Especially the fact that water resources and lakes are in remote areas encourages and even makes it necessary to increase the number of water supply projects. However, planning for diseases caused by microbiological properties of water, especially diarrhea, is almost non-existent. There are not many studies on microbial water quality in Libya, but they are limited to a few lakes that are far from social life. Almost all of these few studies have been done in the cities in the east of Libya, and there is no such study in the cities in the west of Libya. The aim of this study is to determine and evaluate the microbial water quality of Ubari (Awbari) Lake located in Wadi Irawan, Wadi al-Ajal and Awbari regions in Fizan city region of Libya. The results of this study provide a systematic microbiological data to understand and improve the available lake water with behavioral and economic materials at the management level. It is believed that the study will reveal new data and shed light on the improvement of the drinking and drinking water quality of Libya. Water samples from the sampling points determined in the study were taken with sterile sample bottles and brought to the laboratory for microbiological analysis. According to the results obtained as a result of standard microbiological analyzes in the laboratory; (1) conducting studies to increase the quality of the water at the source, (2) clear technical specifications in the projects made and / or to be carried out regarding water and water distribution, and (3) monthly monitoring of the quality indicators for the water connections and tap water of the projects programs are recommended to be followed and prepared.