Building of a 'New' architectural tradition in Kyrgyzstan: The case study of the open air park Manas ayili
Kırgızistan'da 'Yeni' bir mimari gelenek inşa etmek: 'Manas ayılı' örneği
- Tez No: 618701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GIORGIO GASCO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kırgızistan, antik medeniyetler, derin kökler ve kültürel geleneklerle dolu zengin bir geçmişe sahip olmasına rağmen, bağımsız bir cumhuriyet olmasının başlarında ulusal bir kimlik kriziyle karşı karşıya kaldı. Bu olayların temelinde, ülkenin liderlerinin“Manas”destanında geçen soylu Kırgız kahraman Manas imgesini ve Kırgız kültürünün ilkel kökenini referans alarak 1995 yılını Kırgız antikitesinin bir kutlaması olarak duyurmaları yatmaktadır. Bu sebeple, Manas imgesi“yeni”bir ulusal Kırgız kimliği oluşturmada ulus inşası için bir araç olarak kullanıldı. Devlet tarafından bir açık hava etnokültürel park olacak olan“Manas Ayili”nin tasarlanması için bir yarışma açıldı. Yarışmayı Dyushen Omuraliev kazanarak parkın tasarım ve inşa süreçlerinde baştan sona bulundu. Bu tezin amacı, yeni bir mimari gelenek ve ulusal kimlik oluşturmada Omuraliev'in söylemlerindeki etnik, kültürel ve mitik sembollerin mimari dile aktarımını incelemektir. Yeni bir gelenek inşa etme süreci, yeni bir mimari gelenek“icat etme”sürecine paralellik gösterebilir. Bazı tanınmış akademisyenlerin politik, sosyolojik ve mimari teorilerinin kaynak taraması üzerinden Omuraliev'in tasarım sürecinin“Manas Ayili”örnek çalışması açısından analizi sunulacaktır. Örnek çalışma mimari teorisyenlerden elde edilen dört konsept üzerinden analiz edilecektir: locus, tip, metafor ve diyagram. Tezde, Dyushen Omuraliev'in teorisindeki mimari geleneği“icat etme”ya da“inşa etme”sürecini çıkarsamak amaçtır. Bu çıkarım, Kırgızistan'daki mimari söylemlere katkı sağlayarak söylemleri uluslararası bir seviyeye getirmeyi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan experienced a very critical moment during the transition from the Soviet Union to the newly independent republic. Despite being rooted in the rich history of great civilizations and cultural traditions, there was an urge for the new national identity, which would unite people in Kyrgyzstan. In this context, the new national elites promoted 1995 as the year to celebrate the legacy of the Kyrgyz past. The mythical figure of the noble Kyrgyz hero - Manas, was retrieved to portray the primordial origins of Kyrgyz culture and the epic tradition centered on him. It turned his image into a powerful tool to forge a new Kyrgyz identity in the nation-building process. In the same year, a governmental committee announced the design competition for the realization of an open-air ethnocultural park -“Manas Ayili”. The winner of the competition, the Kyrgyz architect Dyushen Omuraliev supervised both the design and the construction processes in the project. The aim of this thesis is to study the discourse of Omuraliev, and in particular to focus on his attempt to transfer ethnic, cultural and mythical symbols into an architectural language. The“new”national architectural language expected to embody the values and ideals of the brand new Kyrgyz nation, and at the same time to herald the construction of the strong tradition to support the new national identity. The thesis attempts to analyze and to discuss the case study Manas Ayili and the approach of the architect in order to point out the number of significant connections with the architectural theories and bring it to the international level. Eventually, the thesis attempts to derive the process of“construction”or“invention”tradition by the architect, on the background of the complex political and social changes.