Sinterleme değişkenlerinin mikrodalgayla sinterlenmiş b4c/al2o3 parçacık takviyeli alüminyum kompozitlerinin özelliklerine etkisinin incelenmesi
Effects of sintering parameters on the properties of b4c/al2o3 particles reinforced aluminum composites produced by microwave sintering
  1. Tez No: 618708
  2. Yazar: BURAK KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, farklı takviye hacim oranlarına sahip karma seramik takviyeli (B4C ve Al2O3) alüminyum esaslı kompozitlerin üretimi soğuk sıkıştırma ve mikrodalgalı sinterleme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Karma seramik takviyeli alüminyum esaslı kompozit malzemelerin üretiminde 2 farklı sıkıştırma basıncı (400 MPa ve 600 MPa), 4 farklı sinterleme sıcaklığı (450, 500, 550 ve 620 ℃) ve 3 farklı sinterleme süresi (20, 40 ve 60 dakika) uygulanmıştır. Farklı takviye oranları ve sinterleme değişkenlerinin üretilecek kompozitlerin yoğunluk, içyapı ve mekanik özelliklerine olan etkisi belirlenmiştir. Deneysel sonuçlara göre en yüksek sertlik değerine 600 MPa basınçta sıkıştırılmış, 620 ℃'de 60 dk sinterlenen ve hacimce %20 takviyeli kompozitte ulaşılmıştır. En yüksek basma dayanımına ise 600 MPa basınçta sıkıştırılmış, 620 ℃'de 60 dk sinterlenen ve hacimce %10 takviyeli kompozitte 340 MPa olarak erişilmiştir. Ayrıca en yüksek yoğunluk değerleri ise 600 MPa sıkıştırma basıncında ve 620 ℃ sinterleme sıcaklığında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hybrid ceramic (B4C and Al2O3) reinforced aluminum matrix composites having different volume fractions were produced by cold pressing and microwave sintering method. In the production of hybrid ceramic reinforced alüminum matrix composite materials, two different compression pressures (400 and 600 MPa), four different sintering temperatures (450, 500, 550 and 620 ℃) and three different sintering times (20, 40 and 60 minutes) were applied. The effects of different reinforcement ratios and sintering parameters on density, microstructure and mechanical properties of the composites were determined. According to the experimental results, the highest hardness value was obtained for the 20% reinforced composite samples compressed at a pressure of 600 MPa and sintered at 620 ℃ temperature for 60 minutes. However, the highest compressive strength was attained 340 MPa for the 10% reinforced composite speciment compressed at a pressure 600 MPa and sintered at 620 ℃ temperature for 60 minutes. Also, the highest densities were recorded at 600 MPa compaction pressure and 620 ℃ sintering temperature.