Tip 2 diyabetli hastaların sağlık inançları ve tedaviye uyum durumlarının incelenmesi
Investigation of health beliefs and compliance to treatment status of type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 618784
  2. Yazar: MÜJGAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TEL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, Tip 2 diyabetli hastaların sağlığa ilişkin inançlarını ve ilaç tedavisine uyum durumlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı özellikte yapıldı. Bu araştırmanın örneklemini, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine rutin izlem ve kontrollerini yaptırmak üzere gelen, araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan, Tip 2 diyabet tanılı 217 hasta oluşturdu. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Diyabet Hastalarında Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ve Morisky Tedavi Uyum Ölçeği (MTUÖ-8) kullanılarak, yüz yüze görüşme tekiği ile elde edildi. Araştırma örneklemini oluşturan, Tip 2 diyabetli hastaların olumsuz sağlık inanışlarına sahip oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was to determine the health beliefs of patients with Type 2 diabetes and their compliance with drug therapy. The sample of this study consisted of 217 patients with Type 2 diabetes who met the criteria to be included in the study to have routine follow-up and controls at Sivas Cumhuriyet University Health Services Research and Application Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases Polyclinic. Research data; was obtained by using Personal Information Form, the Health Belief Model Scale in Diabetes Patients and Morisky Treatment Compliance Scale (MTCS-8). It was determined that patients with Type 2 diabetes, who form the research sample, had negative health beliefs.