Edirne il merkezinde 46 yaş ve üzeri tip2 diyabetes mellitus hastalarının öz yönetim ve tedavi uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of self-management and treatment compliance of type 2 diabetes mellitus patients aged 46 and over in the provincial center of Edirne
  1. Tez No: 819159
  2. Yazar: SEMİH BİLİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Diyabetes Mellitus (DM), tüm dünyada mortalite ve morbiditede artışına sebep olan kronik bir metabolizma bozukluğu olup, ömür boyu düzenli tıbbi bakım gerektirir. Bu durum göz önüne alındığında, özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinde hastaların bilgilendirilmesi ve yönetimi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, 46 yaş üzeri Tip 2 DM hastalarının, diyabet öz yönetimi ve tedavi uyumuna ilişkin bilgi düzeyini, davranış kalıplarını değerlendirmek ve buna etki eden sosyodemografik özellikler, alınan tedavi, diyabet süresinin öz yönetim ve tedavi uyumuna etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya, Edirne il merkezindeki Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran, tip 2 DM hastalığı olan 46 yaş ve üstü 318 kişi dahil edilmiştir. Veriler, 57 sorudan oluşan anket yardımı ile toplanmıştır. Anket formunda tarafımızca oluşturulan, hastaların sosyodemografik özellikleri ve tıbbi durumları ile ilgili 30 soru bulunmaktadır. Ek olarak 8 soru içeren Morisky Tedavi Uyum Ölçeği (MTUÖ-8) ve 19 sorudan oluşan Tip 2 Diyabet Öz Yönetim Ölçeği katılımcılara uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 19 paket istatistik programı (seri no:10240642) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a chronic metabolic disorder that causes an increase in mortality and morbidity all over the world and requires lifelong regular medical care. Considering this situation, it is very important to inform and manage patients, especially in primary health care services. In this study, it was aimed to evaluate the knowledge level and behavioral patterns of Type 2 diabetes mellitus patients over the age of 46 regarding diabetes self-management and adherence to treatment, and to evaluate the effects of sociodemographic characteristics, treatment received, duration of diabetes on self-management and treatment compliance. The study included 318 people aged 46 and over, who applied to Family Health Centers in Edirne city center and had type 2 diabetes mellitus. The data were collected with the help of a questionnaire consisting of 57 questions. In the questionnaire form, there are 30 questions about the sociodemographic characteristics and medical conditions of the patients. In addition, Morisky Treatment Adherence Scale containing 8 questions and Type 2 Diabetes SelfManagement Scale consisting of 19 questions were applied to the participants. Statistical analysis of the obtained data was made using SPSS 19 package statistics program (serial no:10240642).