Tip 2 diyabetli yaşlıların oral antidiyabetik ilaçlar hakkında inançlarının ve sağlık okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of beliefs about oral antidiabetic drugs and health literacy levels of older adults with TYE 2 diabetes
- Tez No: 655570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMATULLAH AKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma, Tip 2 diyabetli yaşlıların oral antidiyabetik ilaçlar hakkında inançlarının ve sağlık okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak Ağustos 2018- Ağustos 2019 tarihleri arasında dahiliye polikliniklerine başvuran ve dahiliye servisine yatan toplam 131 hasta ile yürütülmüştür. Veriler“Hasta Tanıtım Formu”,“İlaçlar Hakkında İnançlar Anketi”ve“Erişkin Diyabetli Hastalarda Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”ile toplanmıştır. Veri analizinde ortalama, standart sapma, yüzde, sıklık, ANOVA, t testi ve Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Hastaların İlaçlar Hakkında İnançlar Anketi alt boyut puan ortalamaları Spesifik Endişe 2,53±0,60, Spesifik Gereklilik 3,94±0,59, Genel Zarar 3,08±0,66, Genel Aşırı Kullanım 3,01±0,44'tür. Sağlık Okuryazarlık Ölçeği alt boyut puan ortalamaları Fonksiyonel Sağlık Okuryazarlığı 3,44±0,55, Eleştirel Sağlık Okuryazarlığı 2,34±0,61, İnteraktif Sağlık Okuryazarlığı 2,90±0,61'dir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to determine the Type 2 diabetic older patients' beliefs about oral antidiabetic drugs and health literacy level with 131 patients who have applied to the internal medicine outpatient clinics and have been hospitalized in internal diseases service between August 2018 and August 2019.“'Patient Identification Form”,“Beliefs About Medicines Questionnaire”and“Health Literacy Scale for Adult Diabetic Patients”were used for data collection. Mean, standard deviation, percentage, frequency, ANOVA, t test and Pearson correlation were used for data analyze. Mean scores for Beliefs About Medicines Questionnaire sub-dimensions were as“Specific Concerns 2.52±0.60, Specific Necessity 3.93±0.59, General Harm 3.07±0.66, General Overuse 3.00±0.44”. The mean scores of the Health Literacy Scale for Adult Diabetes Patients sub-dimensions were as“Functional Health Literacy 3.44±0.55”,“Critical Health Literacy 2.34±0.61”,“Interactive Health Literacy 2.90±0.61”.