Sosyal hizmet perspektifinden aile arabuluculuğu uygulamalarının incelenmesi: Türkiye için bir model önerisi
Examination of family mediation's practice from social work perspective: A model proposal for Turkey
  1. Tez No: 618806
  2. Yazar: ECE PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEZEN SERPEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
21 Mayıs 2008 tarihinde Avrupa Birliği 2008/52/EC sayılı Belirli Medeni ve Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Direktifinin kabul edilmesiyle Türkiye'de arabuluculuk çalışmaları başlatılmıştır. Arabuluculuk, yargı sisteminden farklı olarak bireylerin anlaşmazlıklarını uzlaşarak çözmelerini amaçlayan bir yöntemdir. Arabuluculuğun uygulanma alanlarından birisi olan aile arabuluculuğu bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Aile arabuluculuğu, boşanma veya ayrılık sürecinde bir aileyi var eden tüm organizasyonun bütün aile üyelerinin kabul edeceği şekilde düzenlenmesi olarak tanımlanabilir. Bu yüzden bir aile arabulucusunun aileyi ve içinde bulunduğu tüm sistemleri tanıyabilecek, analiz edebilecek ve değerlendirmeleriyle doğru yönlendirmeleri yapabilecek niteliklere sahip olması gerektiği söylenilebilir. Sosyal hizmet, müdahalelerinde doğrudan aileyle çalışan bir meslektir ve amacı, ailenin gelişimsel/yapısal/duygusal/işlevsel ve diğer tüm açılardan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlamaktır. Bu ihtiyaçlar içerisine ailenin anlaşmazlıklarını çözebilmesi de dahil edilebilir ki bu yüzden sosyal hizmetin rollerinden birisi arabuluculuktur. Sosyal hizmet ve aile arabuluculuğu, müdahalelerinde birey ve aile üzerine odaklanır; iki disiplin birbiriyle bağlantılı, birbirine uyumludur ve aralarında pek çok yönden benzerlikler bulunmaktadır. Sosyal hizmet uzmanı ve aile arabulucusunun sahip olması gerektiği düşünülen beceriler, bilgi temeli, değerler ve etik konular bu benzerliklere örnek gösterilebilir. Bu çalışmada, iki disiplin arasındaki benzerliklerden yola çıkarak sosyal hizmet metodolojisi ve bakış açısının, aile arabuluculuğu uygulamalarında kullanılabileceği ve hali hazırda sadece hukuk mezunları tarafından yürütülen aile arabuluculuğu uygulamalarının sosyal hizmet uzmanları tarafından da yürütülebileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
On the date of 21st May 2008, with the acceptance of directive titled“European Union 2008/52/EC studies of mediatorship on specific civil and commercial conflicts”have commenced in Turkey. Mediation, unlike the judicial system, is a method that aims to resolve the disputes of individuals. Family mediation, which is one of the practice areas of mediation, is the subject of this study. Family mediation can be defined as the process of arranging the whole organization that has a family in the divorce or separation process in such a way that all family members accept it. Therefore, it can be said that a family mediator should have the qualifications to recognize, analyze and make the right direction by analyzing and evaluating all the systems in which the family is located. Social work is a profession that works directly with the family through its interventions and its purpose is to enable the family to meet their own needs in terms of developmental/structural/emotional/ functional and all other aspects. The need to resolve family disagreements can be included in these needs, so mediation is one of the roles of social work, a profession that works with the family. Social work and family mediation interventions focus on the individual and the family; The two disciplines are interconnected, compatible and have similarities in many aspects. The skills, knowledge base, values and ethical issues that the social worker and the family mediator should have are examples of these similarities. In this study, it can be concluded that the social work methodology and perspective can be used in family mediation practices based on the similarities between the two disciplines, and that family mediation practices carried out by law graduates can be also carried out by social workers.