Kronik hastalığı olan hastalar ile bakım verenleri arasındaki yük algısının incelenmesi
Examination of burden perception between patients with chronic disease and their caregivers
  1. Tez No: 618805
  2. Yazar: BÜŞRA ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN DEMİR BARUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada kronik hastalığı olan hastalar ile bakım verenleri arasındaki yük algısının incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kolerasyonel özellikteki bu çalışma, Ocak 2019-Haziran 2019 tarihleri arasında Burdur Devlet Hastanesine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden 400 hasta ve bakım vereni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (Zarit Caregiver Burden Scale) ve Kendini Yük Olarak Algılama Ölçeği (Self-Perceived Burden Scale) ile yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen zarit bakım verme yükü ölçeği ortalama toplam puanı 23,91±17,24, bakım verenlerin yükünün hafif düzeyde olduğu bulunmuştur. Hastaların kendini yük olarak algılama ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması ise 23,06±10,29, hastaların kendilerini bakım verenlerine karşı yük olarak algıladıkları bulunmuştur. Hastaların kendini yük olarak algılama ölçeği ile bakım verenlerin zarit bakım verme yükü ölçeği puan ortalamaları arasında pozitif yönde çok güçlü düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (r=.850 p=.000). Sonuç olarak çalışmamız, kronik hastalığı olan hastalar ve bakım verenleri arasındaki yük algısını ölçmek, bakım verme ve bakım alma kavramları hakkında farkındalık yaratmak, bakım alma ile bakım verme sürecinde gelişebilecek yükün azaltılmasına yönelik girişimlerin planlanması ve geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the burden perception between patients with chronic disease and caregivers. This descriptive and correlational study was conducted with 400 patients and caregivers who applied to Burdur State Hospital between January 2019 and June 2019 and accepted to participate in the study. Data were collected through face-to-face interviews with Zarit Caregiver Burden Scale and Self-Perceived Burden Scale. The mean total score of Zarit caregiving burden obtained from the study was found to be 23,91 ± 17,24, and the burden of caregivers was found to be mild. The mean score of the patients' self-perception was 23,06 ± 10,29 and it was found that the patients perceived themselves as a burden against their caregivers. It was found that there was a very strong positive correlation between the self-perception of the patients as a burden and the mean scores of the caregiver burden of caregivers (r = .850 p = .000). In conclusion, our study emphasizes the need to measure burden perception among patients with chronic illnesses and caregivers, to raise awareness about the concepts of caregiving and caregiving, and to plan and develop initiatives to reduce the burden that may develop during caregiving and caregiving.