Kronik hasta çocuğa bakım sağlayan aile bireylerinin sosyal yaşantılarının sosyal hizmet perspektifinden incelenmesi: Üsküdar ilçesi örneği
Examining the social lives of family members providing care to chronically ill children from the perspective of social work: The case of Üsküdar district
  1. Tez No: 934451
  2. Yazar: HEDİYE TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, kronik hastalığa sahip çocukların ailelerinin sosyal yaşantılarını sosyal hizmet perspektifiyle incelemiştir. Araştırma kronik hastalığı olan çocuğa bakım veren ailelerin sosyal yaşantısını sosyal hizmet perspektifinden incelemektedir. Sistemin en küçük parçasının birey olduğu toplumda aile, gruplar, topluluk ve toplum bu sistemin tamamını ifade etmektedir. Kronik hasta çocuklarına bakım veren ailelerin, değişen aile içi rolleri kronik hastalık sebebiyle kendileriyle benzer yaşamları olan diğer aileler, eğitim ve sağlık sistemi, guruplar, topluluk ve toplumla etkileşimi araştırılmaktadır. Yapılan araştırmanın Kuramsal temelleri Sistem ve Ekolojik yaklaşıma dayanmaktadır. Çocuğun hastalığı aileyi etkilemekte, nihayetinde toplulumun tamamı etkilenmektedir. Ekolojik yaklaşıma göre canlıların arasında organik bir bağ bulunmaktadır. Ekolojik ve Sistem yaklaşımından yararlanılarak oluşturulan çalışma; kronik hasta çocuğa bakım veren ailelerin özelinde araştırmamızın öznesini oluşturmaktadır. Çevresi içinde birey İnsanların hayatlarında yer alan tüm sistemlerle sürekli bir iletişim ve etkileşim içinde mikro düzeyde bireysel destek ve danışmanlık, mezzo düzeyde grup terapileri ve eğitim programları, makro düzeyde ise politika oluşturma ve savunuculuk çalışmaları, bu sürecin önemli bileşenleridir (Akgün ve Çiftçi, 2010). Kronik hastalık, sadece çocuğun sağlığını değil, aynı zamanda ailenin sosyal, psikolojik ve ekonomik dengelerini de etkileyen bir durumdur. Ailelerin sosyal yaşantılarındaki değişimler, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde ele alınmayı gerektirir. Araştırma, Üsküdar ilçesinde yaşayan ve kronik hastalığı olan çocuklara sahip ailelere odaklanmıştır. Bu çerçevede, ailelerin sosyal hizmetlere erişimi, sosyal destek ağlarından faydalanma durumları, karşılaştıkları zorluklar ve toplumsal entegrasyon süreçleri değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yöntemine dayanan çalışmada, anket yöntemi kullanılmış ve katılımcıların yaşantıları kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, ailelerin sosyal hizmetlere erişimde yaşadığı güçlükleri, ekonomik zorluklar ve toplumsal önyargılar nedeniyle maruz kaldıkları izolasyonu ortaya koymaktadır. Ayrıca, ailelerin sosyal destek ağlarından yeterince faydalanamadığı ve psikososyal ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığı belirlenmiştir. Bu durum, hem aile içi ilişkilerde hem de genel yaşam kalitesinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Sosyal hizmetler aracılığıyla ailelerin güçlendirilmesi, sosyal destek mekanizmalarının artırılması ve kronik hastalığı olan bireylere yönelik toplumsal farkındalığın yükseltilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Üsküdar ilçesi özelinde yapılan bu araştırma, sosyal hizmet politikalarının geliştirilmesine yönelik önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the social lives of families with chronically ill children from a social work perspective. Chronic illness affects not only the health of the child but also the social, psychological, and economic balance of the family. Changes in the social lives of these families require consideration at both individual and societal levels. The research focuses on families living in the Üsküdar district who have children with chronic illnesses. Within this framework, the study evaluates the families' access to social services, utilization of social support networks, challenges faced, and processes of social integration. Based on a quantitative research approach, the study utilized a survey method to comprehensively analyze the experiences of the participants. The findings reveal that families face difficulties in accessing social services, experience isolation due to economic challenges and societal prejudices, and are unable to fully benefit from social support networks. Furthermore, it was found that the psychosocial needs of these families are not adequately met, leading to negative effects on both family relationships and overall quality of life. The study emphasizes the need to empower families through social services, enhance social support mechanisms, and raise societal awareness regarding individuals with chronic illnesses. Conducted specifically in the Üsküdar district, this research offers significant recommendations for the development of social service policies.