Türk kültüründe halk takvimi ve sayılı günlerle ilgili inanışlar (Erzurum örneği)
People calendar in turkish culture and beliefs about days (Erzurum example)
- Tez No: 618871
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Erzurum ve yöresinde yaşayan insanların, sayılı gün inanışlarına ilişkin bilgiler ortaya konulmuştur. Halk takvimi ve sayılı günlerle ilgili inanışların ortaya konulmasında yüzyıllardır süregelen, büyüklerin deneyim ve gözlemlerinden faydalanılmıştır. Erzurum ve çevresinde yaşayan insanların, sayılı günlerle ilgili bilgileri, halk takvimi, zamanla ilgili kavramlar gibi unsurların, kültürel hayatı nasıl etkilediği gibi konular ele alınmıştır. Veriler konuya ilişkin yazılmış, bilimsel kaynaklardan toplanarak bireysel görüşmeler de yapılmıştır. Erzurum ve çevresinde yaşayan insanların bilgisine başvurulmuş konuya ilişkin sorular sorularak cevaplamaları istenmiştir. Görüşme verilerinin analizi yapılmıştır. Ayrıca bir bölgede yaşayan insanların yüzyıllar boyunca tecrübe ederek tanzim ettikleri bilgiler, sayılı gün ve yerel takvimleri oluşturmaktadır. Yerleşim yapılan her alanının coğrafi, kültürel, iklimsel ve özellikle tarım faaliyetlerine bağlı olarak değişen sayılı gün anlayışları vardır. Çalışmamız esnasında sayılı günlerin özellikle tarım ve hayvancılık faaliyetlerine bağlı olarak ortaya çıktığını gördük. Bu tespitten hareketle özellikle çiftçiliğin yoğun olarak yapıldığı dönemlerde bu tür bilgilerin daha işlevsel olduğunu ancak artık günümüzde sanayinin gelişmesiyle birlikte bunlarla çok ilgilenilmediğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, information about the beliefs of people living in Erzurum and its region has been revealed. It has been benefited from the experiences and observations of the adults, which has been going on for centuries, in revealing the beliefs about public calendar and numbered days. Issues such as the information about people living in Erzurum and its surroundings about the numbered days, the concepts of the public calendar, the concepts about time, and how it affects the cultural life are discussed. The data were written on the subject, collected from scientific sources, and individual interviews were also conducted. People living in Erzurum and its surroundings were consulted and asked to answer questions by asking questions about the subject. The interview data were analyzed. In addition, the information that people living in a region have created and experienced over the centuries constitute a number of days and local calendars. Each of the settled areas has geographical, cultural, climatic and especially day-to-day insights that vary depending on agricultural activities. During our study, we saw that the numbered days emerged especially due to agricultural and animal husbandry activities. Based on this finding, we can say that this kind of information is more functional especially in the periods when farming is intense, but it is no longer concerned with the development of industry today.