Uzaktan kontrollü mikroişlemci tabanlı akıllı aydınlatma devresi
Remote control microprocessor based intelligent lighting circuit
  1. Tez No: 618898
  2. Yazar: FURKAN KAPUSUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aydınlatma alanında, önce doğru akımla çalışan akkor telli lamba keşfedilmiştir. Daha sonra alternatif akımda kullanılan akkor telli farklı bir lambayı Tesla bulmuştur. Fakat verimde bu lambalarda harcanan elektrik enerjisinin büyük bir bölümü ısıya dönüştüğü için azaltma meydana gelmiştir. Sonrasında flüoresan lamba bir keşif sonucu bulunmuştur Verimi yüksek olan aydınlatıcılar kullanılması günümüzde enerji kaynaklarının azalması ve tüketimin artması nedenidir. Türkiye'de üretilmekte olan elektriğin yalnızca %25'lik bir kısmı aydınlatma için kullanılmaktadır. Son zamanlarda özellikle yol kavşak uyarıcı sistemlerinde fazlasıyla kullanılmakta olan, düşük enerji ile iyi verim elde edilebilen, ışık yayan diyotlar (LED) üretilmektedir. Ülkelerin çoğu yavaş yavaş bu sisteme geçerek % 80 gibi bir oranda enerji tasarrufu elde etmişlerdir. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin kullanım oranının artmasını ve elzem bir aydınlatma aleti olarak kullanılacağı öngörülmektedir. Yapılan bu Lisansüstü tez çalışmasında gerçekleştirilen LED sürücü devresi, PIC18F4620 mikro denetleyici ile tasarlanmıştır. PWM (Darbe Genişlik Modülasyonu) ile kontrol edilmiştir. Bununla beraber manuel, bluetooth aracılığıyla android, usb aracılığıyla ise bilgisayardan kontrol sağlanmıştır. Bu proje çalışmasının, insanlık için enerji tasarrufu konusuna yardımcı olacağı ve katık sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Firstly, the incandescent lamp operating with direct current was discovered. Then, a new lamp with incandescent wire used by Tesla alternating current was discovered. However, the majority of the energy in these lamps was converted to heat energy, reducing the efficiency. Later, the fluorescent lamp was discovered. Today, due to the decrease in energy sources and increase in consumption, high-efficiency illuminators are used. 25% of the total electricity produced in Turkey are used in lighting. In recent years, light emitting diodes (LEDs) have been produced, which can be obtained with low energy and good efficiency, and have become widely used especially in road junction warning systems. Many countries have gradually switched to this system, saving 80% energy. I think that this technology will increase in the coming years and will be used as an indispensable lighting tool. In my final project, the LED driver circuit was designed with PIC18F4620 microcontroller and controlled by PWM (Pulse Width Modulation) controller. In addition to this, manual control is provided by android via bluetooth and by computer via usb. I hope this project is a step that can help save energy for humanity