Artırılmış gerçeklik uygulamasının müşteriler üzerindeki etkisi
The effect of augmented reality technology on customers
- Tez No: 618897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Reklamcılık, İşletme, Science and Technology, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gün geçtikçe hızlanan bilimsel ve teknolojik gelişmelerin endüstriyel, politik, askeri, sosyal ve kültürel alanda etkileri olduğu gibi ekonomi ve işletmelerin üzerinde de etkileri olmuştur.“Artırılmış Gerçeklik”de gelişen teknolojik yapıların kullanıldığı, insan-teknoloji arasındaki etkileşimin ileri düzeyde olduğu sistemlerden birisidir. Artırılmış Gerçeklik sayesinde fiziksel dünyadaki nesne/mekân görüntüleri ekrana aktarılır ve üzerine önceden belirlenmiş hedef noktalara yapay ögeler belirli noktalardan bağlanarak görüntü zenginleştirilir. Bu çalışmada, gerçek dünya ve sanal dünyayı birleştiren AG (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisinin müşteriler üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Unity 3D platformu ile yiyecek-içecek sektöründeki işletmeler için stratejik bir pazarlama aracı olarak da kullanılan“menü”tasarlanmış ve 382 müşteriden artırılmış gerçeklik uygulaması ile hazırlanmış menüyü deneyimlemeleri istenmiştir. Deneyimlerinin ardından bir anket uygulanmıştır. Artırılmış gerçeklik uygulamasının müşteriler üzerindeki etkisi TAM (Teknoloji Kabul Modeli) ile ölçülmüştür. Müşterilerin kullanım alanları ve işletmelere sağladığı faydalar ise nitel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların artırılmış gerçeklik teknolojisi algılanan kullanışlılık, algılanan kullanım kolaylığı değişkenlerinin tutum ve niyet üzerinde tutum ve algılanan kullanışlılığın ise niyet değişkende pozitif bir etkisi olduğu görülmektedir. Araştırmada, AG uygulamasının müşteri memnuniyetinde, işletmenin tekrar tercih edilmesinde, işletmenin tavsiye edilerek müşteriler aracılığıyla reklamının yapılmasında ve işletme prestiji açısından anlamlı/olumlu bir etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Araştırmada, müşterilerin artırılmış gerçeklik uygulaması fonksiyonel ve duyusal değerlerine etki ettiği için birçok alanda uygulamayı deneyimlemek istedikleri, bu teknolojiye karşı olumlu ve kabullenici bir yaklaşım sergiledikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The accelerating scientific and technological developments have had effects on industrial, political, military, social and cultural fields as well as on the economy and enterprises.“Augmented Reality”is one of the systems in which advanced technological structures are used and the interaction between human and technology is advanced. With Augmented Reality, the object / space images in the physical world are transferred to the screen and the image is enriched by connecting the artificial elements to the predetermined target points at specific points. In this study, it is aimed to investigate the effect of AR (Augmented Reality) technology which combines real world and virtual world on customers. For this purpose, the“menu”, which is also used as a strategic marketing tool for the food and beverage sector, was designed with the Unity 3D platform and 382 customers were asked to experience the menu prepared with augmented reality application. Following their experience, a questionnaire was administered. The effect of augmented reality application on customers was measured by TAM (Technology Acceptance Model). Customers' usage areas and benefits provided to businesses are evaluated qualitatively. According to the results of the research, it is seen that the participants' augmented reality technology perceived usefulness, perceived ease of use variables have a positive effect on attitude and intention, and perceived usefulness have a positive effect on intention variable. In the research, it was found that AR application has a significant / positive effect on customer satisfaction, re-preference of the enterprise, advertising of the company through the advice of customers, and in terms of business prestige. In the research, it is determined that customers want to experience the application in many areas as augmented reality application affects their functional and sensory values, and they display a positive and accepting approach to this technology.