Biyolojik tabanlı nanofiberlerin elektrospin yöntemi ile üretilmesi, karakterizasyonu ve bazı eser metallerin zenginleştirilmesinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Production, characterization of biological based nanofibers by electrospinning method and investigation of the usability in some trace metal preconcentration
  1. Tez No: 618913
  2. Yazar: MERVE DAĞCI TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN MURAT KALFA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada; Ayva çekirdeği müsilajı (AÇM)-poli vinilalkol (PVA) nanofiberler elektrospinning tekniğiyle üretilmiştir. AÇM'nin PVA ile çapraz bağlanmasını sağlamak için gluteraldehit (GA) kullanılmıştır. Çapraz bağlanma fourier-transform kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi ile incelenmiştir. Nanofiberlerin yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Ayrıca, suya dayanıklılık testi gerçekleştirilmiştir. Karakterizasyon işlemleri tamamlanan nanofiberler ile doldurulmuş kolonlar kullanılarak Cu2+, Ni2+ ve Zn2+ iyonlarının zenginleştirilmesi ve sonrasında yüksek çözünürlüklü sürekli ışık kaynaklı alevli atomik absorpsiyon spektrometrisi (HR-CS FAAS) i le tayin edilmesi için bir yöntem geliştirilmiştir. Deneysel olarak belirlenen en uygun şartlarda Cu2+, Ni2+ ve Zn2+ iyonlarının geri kazanma verimleri sırasıyla 98,2±3,5; 96,1±3,7; 98,1±3,2 olarak elde edilmiştir (N=7). HR-CS FAAS ile tayinlerde gözlenebilme sınırları ve nanofiberlerin adsorpsiyon kapasitesi Cu2+, Ni2+ ve Zn2+ için sırasıyla 0,53; 0,55; 0,17 μg/L ve 434,78; 65,36; 28,41 mg/g olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntemin doğruluğu belgeli referans malzeme (SRM) ve katkılı örnek analiz edilerek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, quince seed mucilage (AÇM)-polyvinyl alcohol (PVA) nanofibers were pruduced by electrospinning technique. Glutaraldehyde (GA) was used to provide crosslinking of AÇM with PVA. The cross-linking was examined by fourier-transform infrared (FT-IR) spectroscopy. The morphology and thermal behavior of electrospin nanofibers were characterized by scanning electron microscope (SEM). Furthermore, the water durability test was examined. A method has been developed for preconcentratiın of Cu2+, Ni2+ and Zn2+ ions by using columns filled with nanofibers whose characterization processes have been completed and then to be determined by high resolution continuous light source flame atomic absorption spectrometry (HR-CS FAAS). At optimum conditions determined experimentally, the recoveries of Cu2+, Ni2+ and Zn2+ were found to be 98.2±3.5; 96.1±3.7 and 98.1±3.2 respectively (N=7). The limits of detection and adsorption capacity of nanofibers in the determination of Cu2+, Ni2+ and Zn2+ by HR-CS FAAS were found to be 0.53; 0.55; 0.17 μg/L and 434.78; 65.36; 28.41 mg/g respectively. The accuracy of the developed method has been determined by analyzing certified reference material (CRM) and spiked samples.