Design and analysis of a hydro-pneumatic suspension system
Hidropnömatik süspansiyon sistemi tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 618921
  2. Yazar: CAN KUTAY TUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ELALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Süspansiyon sistemleri genel olarak, sürüş dinamikleri ve konfor bakımından bir aracın en önemli parçalarından biri olup, araçların, özellikle yüksek tonajlı araçların arazi performansları ve hareket kabiliyetleri de süspansiyon sistemlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu tez çalışmasında, ilk olarak hidropnömatik süspansiyon sistemi mekanizmasının pozisyon ve hız denklemleri, daha sonra sistemin parametrik olarak tasarlanabilmesi için gerekli olan sistem giriş ve çıkış parametreleri belirlenerek, bu parametreler ile ilgili gerekli denklemler türetilmiştir. Türetilen parametrik denklemler kullanılarak, farklı konfigürasyonlardaki hidropnömatik sistem tasarımlarının hızlı ve kolay bir şekilde tasarlanmasına olanak sağlayacak kullanıcı arayüz programı geliştirilmiştir. Daha sonra, önceden belirlenen sistem giriş parametreleri ve geliştirilen kullanıcı arayüz programı kullanılarak, hidropnömatik sistem detay tasarımı yapılmış ve sistemin 3 boyutlu katı modeli oluşturulmuştur. Tasarlanan sistemin malzeme listesi, parça ve montaj teknik resimleri hazırlanmıştır. Ayrıca, tasarlanan sisteme en kritik yükleme koşulu altında sonlu elemanlar analizi yapılmış ve sonlu elemanlar analizi sonucu elde edilen veriler ile kullanıcı arayüz programı sonucu elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Son olarak, tasarlanan hidropnömatik süspansiyon sistemi için teknik veri paketi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Suspension systems are generally one of the most critical components for the ride dynamics and comfort performance of a vehicle. Also, off road performance and mobility of the high tonnage vehicles directly depend on the suspension system of the vehicle. In this thesis study, firstly displacement and velocity equations have been derived by using the kinematics of the hydro-pneumatic suspension unit (HSU) mechanism. Furthermore, the input and output parameters have been specified to design an HSU and necessary parametric equations have been derived which related with the input and output parameters. By using the derived equations, a graphical user interface (GUI) has been developed which enables the user to easily design different configurations of an HSU. Then, by using the predetermined input parameters and developed GUI, detailed design of the system and the 3D CAD model of a hydro-pneumatic suspension system have been performed. Bill of materials, manufacturing and assembly drawings have been prepared for the designed system. Also, structural finite element analysis have been performed for the worst case loading conditions of the system and finite element analysis results have been compared with the GUI output results. Finally, technical data package have been prepared for the designed HSU.