Otomotiv gövdesinde kullanılan JAC270C ve JAC590R sac levha malzemelerin nokta direnç kaynağının mukavemet analizi
Strength analysis of resistance spot welding of JAC270C and JAC590Rr materials used in automotive body construction
  1. Tez No: 618936
  2. Yazar: AHMET DEMİRKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada ağırlıklı olarak otomotiv gövde üretiminde kullanılan JAC270C ve JAC590R galvaniz kaplı sac parçalarının nokta direnç kaynağı ile birleştirilmesi sonucunda kaynağın mukavemet analizleri yapılmıştır. Nokta direnç kaynağı uygulamasında; kaynak akımı, elektrot basıncı ve akım süresi deneysel parametreler olarak belirlenerek kaynak mukavemetine olan etkileri incelenmiştir. Kaynaklı birleştirmeleri yapılan malzemelerin çekme testi deneyleri yapılarak gerilme-birim uzama eğrileri elde edilmiş ve maksimum çekme kuvvetleri belirlenmiştir. Kaynaklı bölgelerin mekanik testlerinin ardından mikroyapı analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla kaynak bölgesinden kesiti alınan malzemelerin optik mikroskop ile mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Kaynak çekirdek çapları ölçülerek değerler kayıt altına alınmıştır. Mikrosertlik testleri gerçekleştirilmiştir ve açıklanmıştır. Çalışmanın sonunda kaynak akımı, uygulanan basınç ve kaynak süresi gibi parametrelerin kaynak mukavemetine etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, JAC270C and JAC590R galvanized coated sheet metal parts which are mainly used automotive industry were welded together with spot resistance welding and strength analysis was performed. During spot resistance welding application; welding current, pressure applied during welding and the duration of the current were determined as experimental parameters and their effects on welding strength were investigated. Tensile-unit elongation curves were obtained by tensile testing of the materials which welded and maximum tensile forces were determined. Microstructure analysis of welded materials was carried out following mechanical tests. For this purpose, microstructure studies were carried out by optical microscope which materials taken from the welding zone. Microhardness measurements were conducted and explained. The nugget diameters were measured and the values were recorded. At the end of the study the effects of welding current, applied pressure and duration of welding on the welding strength were determined.