Francisco de Vitoria'da haklar meselesi
Matter of rights in Francisco de Vitoria
  1. Tez No: 618949
  2. Yazar: MERVE SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BALİ AKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde Francisco de Vitoria hakkında biyografik bilgiler ve Salamanca Üniveristesi'ndeki derslerinin derlemesi olan Relectiones Theologicae hakkında bilgi verilecektir. İkinci bölümde ise, bu derslerden Vitoria'ya bugünkü ününü kazandıran, İspanyolların Yeni dünya topraklarında gerçekleştirdiği fetih ve sömürgeleştirme hareketinin meşruluğu üzerine incelemesini yaptığı ve buradan uluslararası hukuk ve insan haklarına uzanan çıkarımlarını sistematik bir biçimde oluşturduğu 'Yerliler Üzerine (De Indis)' adlı dersleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the first section of the study, it will be biographical information of Francisco de Vitoria and his Relectiones Theologicae, which was the compilation of lessons given by him at Salamanca University. In the second section, the lessons titled 'On the American Indios (De Indis)', in which he examined the legitimacy of the Spanish conquest and colonization of New World and systematically constitued his conclusions towards international law and human rights.