The end of the religious protectorate of france for Ottoman catholics and the start of the diplomatic relations with the holy see
Fransa'nın Osmanlı katoliklerini dini olarak himaye etmesinin sonu ve papalık makamı ile diplomatik ilişkilerin başlaması
- Tez No: 618950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
1870 ila 1940 yılları arasında kurulmuş olan Üçüncü Fransa Cumhuriyeti'nin Katoliklere karşı düşmanca bir tavır içerisinde olması nedeniyle Fransa'da bir çok dini tarikat yasaklandı ve devlet baskısı nedeni ile az sayıdaki tarikat varlığını sürdürebildi. Kutsal Makam ile Fransa arasında diplomatik bir kriz ortaya çıktı. Roma'daki Fransa Büyükelçisi geri çağrıldı ve Fransa'daki Papalık Büyükelçisi sınır dışı edildi. Bu kriz Doğu'daki Latinlerin, daha geniş bağlamda tüm Katolik tebaanın himayecisi durumunda olan Fransa'nın gücünü etkiledi. Fransa 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması ile kapitülasyonların kaldırılması neticesinde Osmanlı Katolikleri üzerindeki himaye hakkını kaybetti. Aynı zamanda, 2. Abdulhamid döneminde Papalık temsilcilerinin (diplomatik ilişkiler kurulmadan önce Papa'yı bunlar temsil ediyordu) Bab-ı Ali nazarında rolleri güçlendi ve 23. Yuhanna'nın papalığı dönemine denk gelen 1960 yılında Vatikan'a Türk Büyükelçisi atanması ve Ankara'ya Vatikan Büyükelçisi atanması sonucunda Papalık Makamı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkiler başlamış oldu. Vatikan ve Fransa arasında yaşanan diplomatik kriz nedeni ile İstanbul'da bulunan Papalık Temsilcisi ve Fransız büyükelçileri arasında da diplomatik çatışmalar meydana geldi. Bu çatışmalar diplomatik arşivler ve yazışmalarda görülebilir. Bu proje, Babı-ı Ali nazarında Fransa ve Vatikan'ın 19. ve 20. yüzyıllarda Katolik tebaayı temsil hakkı ve koruyuculuğuna, Osmanlı topraklarında Fransa himayeciliğinin doğmasına, gelişmesine ve yıkılmasına; Papalık temsilcilerinin Türkiye kurumları tarafından 1960 yılındaki karşılıklı büyükelçi atamalarının gerçekleşmesine kadar Papa'nın ve Katolik tebanın temsilcisi olarak kabul edilmek için attığı diplomatik adımları işlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the hostility of the Third French Republic which endured from 1870 to 1940, many religious orders were disbanded in France and few orders could survive because of the governmental pressure. A diplomatic crisis broke out between the Holy See and France. The French ambassador to Rome was recalled and the papal nuncio to France was expelled. This crisis affected also the strength of France in Orient, who was the Protector of Latins and in a wide coverage, all the Catholic subjects. France lost the right of protection of Ottoman Catholics through the abolishment of the capitulations in 1923 by the Treaty of Lausanne. At the same time, during the sultanate of Abdulhamid II, the role of the apostolic delegate (representative of Pope before the diplomatic relations started) was enhanced in front of the Sublime Porte and during the pontificate of Pope John XXIII in 1960, the diplomatic relations between the Holy See and Turkey started by the appointment of a Turkish Ambassador to Vatican and an Apostolic Nuncio to Ankara. Because of this diplomatic crisis between Vatican and France, there have been serious diplomatic conflicts between the apostolic delegate in Istanbul and French ambassadors. It is possible to read these conflicts through the diplomatic archives and correspondences, especially through the recently published documents from the Vatican Secret Archives. This project is aiming to focus on the challenge of power between France and the Holy See in front of the Sublime Porte for keeping the right of representing and protecting the Catholic Subjects in the 19th and 20th centuries, the establishment and development of the French Protectorate in the Ottoman lands, its abolishment and the diplomatic attempts of Apostolic Delegates for being recognized by the Turkish authorities as the representative of Pope and the Catholic subjects, until the reciprocal appointment of ambassadors in 1960.