Endüstri meslek liseleri ve çıraklık eğitim merkezlerinde öğrenim görmekte olan 16-18 yaş grubundaki öğrencilerin mesleki olgunluk düzeyleri ile bazı kişilik özelliklerinin karşılaştırılması
The Relationship between career maturity and a set of personality characteristics of vocational high schools and apprenticeships students who ages were ranged 16 to 18 years old
- Tez No: 61896
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Özet Bu araştırma, Endüstri Meslek Lisesi ve Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden 16-18 yaş grubundaki ergenlerin meslekî olgunluk düzeyleri ile bazı kişilik özellikleri (başarma, başatlık, sebat, düzen, bağımsızlık, değişiklik, oto-kontrol, özgüven, yaratıcı kişilik, ve askerî liderlik) arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını saptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırma 1996-1997 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modeline göre yapılan araştırmanın evrenini İstanbul İli sınırlan içinde bulunan Endüstri Meslek Lisesi ve Çıraklık Eğitim Merkezlerinde öğrenim görmekte olan 16-18 yaş grubundaki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, random olarak seçilen Haydarpaşa, Ümraniye, Maçka Akif Tünce ve Şişli Endüstri Meslek Liseleri ve Kadıköy, Ulubatlı Hasan, Fatih ve Beyoğlu Çıraklık Eğitim Merkezlerinde öğrenim gören 16-18 yaş grubundaki 618 (200 kız, 418 erkek) öğrenci oluşturmaktadır, örneklemi oluşturan öğrencilerin 309'u (84'ü kız, 225'i erkek) Çıraklık Eğitim Merkezi, 309'u da (116 kız, 193 erkek) Hndüslri Meslek Lisesine devam etmektedir. Araştırmanın veri toplama aşamasında öğrencilerin kişilik özelliklerini belirlemek amacı ile Sıfat Tarama Listesi (ACL) ve meslekî olgunluk düzeylerini saptamak için Meslekî Olgunluk Ölçeği (MOÖ) olmak üzere iki ölçekten yararlanılmıştır. Ayrıca, kişisel bilgilerin toplanması için öğrencilerden Bireyi Tanıma Çizelgesi (BTÇ)'ni doldurmaları istenmiştir. Veriler toplandıktan sonra istatistiksel çözümlemeler gerçekleştirilmiştir, örneklemi oluşturan öğrencilerin (Endüstri Meslek Lisesi ve Çıraklık Eğitim Merkezi ayrı ayrı) meslekî olgunluk düzeylerinin; cinsiyete, ekonomik düzeylerine, babanın ve annenin eğitim düzeylerine, öğrenim gördükleri okulu isteyerek seçip seçmediklerine, gördükleri eğitimden memnun olup olmadıklarına, daha önce meslek seçimi konusunda yardım alıp almadıklarına ve çırakların en son mezun oldukları okula göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamak amacı ile bağımsız grup t- testi ve tek yönlü varyans analizi teknikleri uygulanmıştır. Varyans analizi sonucu anlamlı çıkan gruplarda, farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını saptamak amacıyla Tukey Kramer Testi uygulanmıştır. Öğrencilerin; başarma, başatlık, sebat, düzen, bağımsızlık, değişiklik, oto-kontrol, özgüven, yaratıcı kişilik, ve askerî liderlik kişilik özelliklerinin, öğrencilerin okudukları okula göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız grup t-testi uygulanmıştır.Başarma, başatlık, sebat, düzen, bağımsızlık, değişiklik, oto-kontrol, özgüven, yaratıcı kişilik, ve askerî liderlik kişilik özelliklerinden alınan puanlar ile meslekî olgunluk ölçeğinden alınan puanlar arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını saptamak amacı ile de Pearson çarpım moment korelasyon katsayısı tekniği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin manidarlıklan.05 düzeyinde test edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıda sıralanmıştır. 1.Çıraklık Eğitim Merkezi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri aritmetik ortalaması x=34.106 olarak bulunmuştur. Bu düzey bir meslek seçimi için yeterli değildir. 2.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri aritmetik ortalaması x=40.924 olarak bulunmuştur. Bu düzey bir meslek seçimi için yeterli değildir. 3.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile cinsiyet arasında.05 düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu farklılık kız öğrencilerin lehinedir. 4.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin gelir düzeyleri ile meslekî olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 5.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin babalarının eğitim düzeyleri ile öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 6.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin annelerinin eğitim düzeyleri ile meslekî olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 7.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin öğrenim gördükleri okulu isteyerek seçip seçmedikleri ile meslekî olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 8.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin gördükleri eğitimden memnun olup olmadıkları ile meslekî olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 9.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslek seçimi konusunda yardım alıp almadıkları ile.meslekî olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.76 34.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak değişiklik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 35.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak oto-kontrol arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 36.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak özgüven arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 37.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak yaratıcı kişilik arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 38.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak askerî liderlik arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 39.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik ö/elliği olarak basanını arasında.05 dü/cyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 40.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak başatlık arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 41.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak sebat arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 42.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak düzen arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 43.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak bağımsızlık arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 44.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak değişiklik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 45.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak oto-kontrol arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 46.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri İle kişilik Özelliği olarak özgüven arasında.05 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.75 23.öğrencilerin devanı ellikleri okul ile kişilik özelliği olarak bağımsızlık arasında arasında.05 düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu farklılık Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin lehinedir. 24.öğrencilerin devam ettikleri okul ile kişilik özelliği olarak değişiklik arasında arasında.05 düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu farklılık Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin lehinedir. 25.öğrencilerin devam ettikleri okul ile kişilik özelliği olarak oto-kontrol arasında arasında.05 düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu farklılık Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin lehinedir. 26.öğrencilerin devam ettikleri okul ile kişilik özelliği olarak özgüven arasında arasında.05 düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu farklılık Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin lehinedir. 27.öğrencilerin devam ettikleri okul ile bir kişilik özelliği olarak yaratıcı kişilik arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 28.öğrencilerin devam ettikleri okul ile bir kişilik özelliği olarak askerî liderlik arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 29.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak başarma arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 30.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak başatlık arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 31.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak sebat arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 32.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak düzen arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 33.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak bağımsızlık arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.76 34.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak değişiklik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 35.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak oto-kontrol arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 36.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak özgüven arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 37.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak yaratıcı kişilik arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 38.Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak askerî liderlik arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 39.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik ö/elliği olarak basanını arasında.05 dü/cyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 40.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak başatlık arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 41.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak sebat arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 42.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak düzen arasında.05 düzeyinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 43.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak bağımsızlık arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 44.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak değişiklik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 45.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak oto-kontrol arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 46.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri İle kişilik Özelliği olarak özgüven arasında.05 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.77 47.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak yaratıcı kişilik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 48.Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin meslekî olgunluk düzeyleri ile kişilik özelliği olarak askerî liderlik arasında.05 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the relationship between career maturity and a set of personality characteristics of two different school types was investigated. While a number of“Vocational High Schools (VHS)”represented the first school type, a number of“Apprenticeship Training Centres (ATC)”did the other. These types of school are classified under the vocational ones in Turkish educational system. A career maturity inventory developed by Kuzgun and Bacanh (1996) and originated, mainly, Super's vocational development theory was used to assess career maturity. Adjective Checklist (ACL) standardised by Savran (1993), as a personality measure was used to evaluate some personality characteristics. The study was realised at the second semester of 1996-1997 academic calender. The sample was consisted of 618 subjects, 200 of which were female and 418 of which were male. Two groups had equal number of subjects, 309 subjects each. While 84 of subjects of ATC were female, among VHS 116 Subjects were females. The participants' ages were ranged 16 to 18 years old. The followings were concluded: 1. There are significant differences between schools' types and (a) career maturity, (b) endurance, (c) independence, (d) change, (e) auto-control and (f) self-esteem. 2. Among ATC, the level of career maturity was significantly correlated with sex on the behalf of female. In addition, it was found a significant relationship between career maturity and (a) achievement, (b) dominance, (c) endurance, (d) order, (e) independence, (f) self-esteem, (g) creative personality and (h) military leadership. 3. Among VHS, the level of career maturity was significantly correlated with the educational levels of fathers. Furthermore, career maturity was significantly correlated with a group of personality characteristics; namely, (a) achievement, (b) dominance (c) endurance, (d) order, (e) self-esteem, and (f) military leadership.