Çift borulu helisel bobin ısı değiştiricilerinin nano parçacık ilavesi ile termal performansının hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile analizi
Analysis of thermal performance of double pipe helically coiled heat exchangers with nano particulate additive using computational fluid dynamics
- Tez No: 618963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Helisel bobin ısı değiştiricileri, termik santrallerde, kimya endüstrisinde, ısıtma ve iklimlendirmede, soğutma işlemlerinde, taşıtlarda, elektronik cihazlarda, alternatif enerji kaynaklarının kullanımında, ısı depolanmasında vb. birçok uygulamada kullanılmaktadır. Isı değiştiricileri performansları her geçen gün gelişen teknolojilerle artmaktadır. Helisel bobin ısı değiştiriciler yüksek performanslı ve en çok kullanılan ısı değiştiricilerinden biridir. Metal ve ametal nano boyuttaki parçacıkların sıvı ile karıştırılmaları durumuna nano akışkan denir. Nano akışkanların ısı transfer performansının saf haldeki sıvıdan daha iyi olduğu bir çok çalışmada görülmüştür. Gündelik hayatımızda nano akışkanlar ısı eşanjörlerinden uzay uygulamalarına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, helisel bobin ısı değiştiricileri nano parçacık ilave edilerek analiz edilmiştir. Bu araştırma, helisel bobin ısı değiştiricilerinin nano parçacık ilavesi ile termal performansının arttırılmasını amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, iki önemli yöntem birleştirilerek hesaplamalı akışkanlar dinamiği programı yardımıyla sistemin ısıl performansı incelenmiştir. Elde edilen bulgular görsel ve analitik olarak raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Helical coil heat exchangers are used in many application such as thermal power plants, chemical industry, heating and air conditioning, cooling processes, vehicles, electronic devices, alternative energy sources, heat storage, etc. The performance of heat exchangers is increasing with the developing technologies. Helical coil heat exchangers are high performance and one of the most widely used heat exchangers. In the case of metal and nonmetallic nanoparticle particles mixed with liquid, it is called nano fluid. It has been seen in many studies that heat transfer performance of nano fluid is better than pure liquid. In our daily life, nano fluids are used in many areas from heat exchangers to space applications. In this study, helical coil heat exchangers were analyzed by adding nanoparticle. This research aims to increase the thermal performance of helical coil heat exchangers by adding nano particle. In this context, the thermal performance of the system has been investigated by the help of computational fluid dynamics program by combining two important methods.. The results are reported visually and analytically.