Çift borulu bir ısı değiştirgecinin ekserji kaybına işletme değişkenlerinin etkisinin teorik ve deneysel araştırılması
Experimental search of the effects of a double piped heat exchanger for tghe parallel oppositebound flow forms, heat variations of hot and cold fluids, heat dffieences and flow forms upon exergy variation
- Tez No: 84751
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET İsı bilimi ve tekniği ile ilgili, çok çeşitli uygulamalarda, ıs değiştirgeçleri yaygın olacak kullanıl- maktadır. Bugün ısı değiştirgeçlerinin tasarımında, Termodinamiğ'm Birinci Yasasının esasları, yeterli bulunmamaktadır. Bunun sebebi, ısı kaynaklarının ve sistemlerin etkin kullanılmaları, enerjinin niceliği- ne göre değflde, niteliği gözönünde tutularak sağlanabilir. Isı degiştirgeçlerindeki enerji dönüşümlerinin, ikinci yasa kapsannno^mcelenmesme yönelik yapılan çalışmalar, analMerİçmse^ bağlı olarak, a) Entropi esaslı çalışmalar, b) Ekseni " olarak guruplandmur. Bu çalışmada, çift borulu bir ısı değiştagecinin, paralel aym yönlü ve paralel zıt yönlü akış şekilleri için, sıcak ve soğuk akışkanların sıcaklık değişimlerinin, sıcaklık arklarının ve akış şeklinin ekserji deği- şimine (akış kullanılabilirliğine) etkisinin teorik ve deneysel araştırılması amaçlanmıştır. Örnek bir labo- ratuvar modeli ile, bir dizi deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Buradan elde edilen sonuçlara göre, ısı değiştirgeci tasarımında kullanılabilecek bilgiler tespit edilmiş ve ısı değiştirgeçlerinde maliyet ve enerji masraflarım en ekonomik değere getirecek rartasannıırı, hangi yantenûevaprim ör.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The heat exhanchers have been utilized widespread in various applications related to the science of heat and technic of heat Nowadays the principles of the first rule of termodynamic have not been found sufficient in the realm of the project of the heat exchangers. The rcxison for this is that active utilization of the heat exchangers and of the systems is able to be provided with the quality of heat but not with the quantify of heat. The workings directed to examine the energy conversions through the heat exchangers according to the second rule contents may be grouped in accordance with the changeables chosen for the an alysies as follows; a) Entropy based workings b) Exergy based workings this are group has essential workings. In this work, experimental search of the effects of a double piped heat exchanger for tghe parallel opppsitebound flow forms, heat variations of hot and cold fluids, heat differences and (low forms upon exergy variation has been airmed. With a sampler laboratory model a series of experimental work has been performed. According to the results got from these experiments, the.information which will he used in the projects of the heat exhangers has been explained and that a project which will reduce the cost and expenses in the heat exchangers into the most economical level lias been explained by which method to be done.