Endüstri kaynaklı karbon ayak izi azaltımı ve enerji verimliliği
Industries induced carbon footprint reducti̇on and energy effi̇ency
  1. Tez No: 618973
  2. Yazar: MERVE BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHNAZ GÜMRÜKÇÜOĞLU YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsan nüfusunun artışı sebebi ile kaynak tüketimi, enerji ihtiyacı ve fosil kaynaklara bağımlılık artmış, bunun neticesinde ekolojik dengenin bozulması ve sera gazları artışı ile küresel ısınma ortaya çıkmıştır. Bu ısınmanın etkilerini analiz edebilmek, değerlendirebilmek ve durdurabilmek için dünya ülkeleri birleşerek yöntemler oluşturma çabasındadır. Bu çaba doğrultusunda, enerji tüketen ve karbon salınımı gerçekleştiren faaliyetler ve ürünler için mevcut faaliyet kaynaklı karbon miktarının belirlenmesi ve enerji verimliliği sağlanarak salınan karbon miktarının azaltılması için sürekli iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu iyileştirme çalışmalarınının bir ayağı olan ve yapılan araştırmalar sonucu Dünya'daki elektrik enerjisininin % 10' unu tükettiği tespit edilen pompalar içinde bu çalışmalar yapılmakta olup enerji verimliliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında, pompa üretiminden kaynaklanan karbon emisyonlarının özellikle kullanılan enerji kaynağı bağlantılı olduğu, yeniden tasarlanan pompaların enerji verimlilikleri ve bu pompaların üretimini gerçekleştiren tesis faaliyetinin toplam karbon salınımı değerlendirilmiş ve gerçekleşen verimlilik çalışmalarının sonuçları yanında enerjiyi verimli kullanarak oluşturulan yeni azaltım yöntemleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Higher consumption of resources due to increased population and the increased use of greenhouse gases, an element that imbalances nature as a result of the dependence upon energy resources in a modernizing world, and the consequent greenhouse effect and global climate change have recently increased their effect on our world. Countries across the world have come together with an aim to create a single methodology for analyzing, evaluating, and putting a stop to this effect. They have been doing continuous improvement studies in line with this effort in order to define the current activity-related quantity of carbon for the activities and products that consume energy and emit carbon and to minimize the amount of carbon emission with the help of energy efficiency. As part of these improvement efforts, such work has been done for purposes of energy efficiency also for the pumps, which account for 10% of the electricity consumption across the world according to the research results. As a result of the work performed, the energy efficiency of the redesigned pumps and the total carbon emission from the activities of the plant that produce these pumps have been evaluated, and the results of the efficiency studies have been published.