Çarşıbaşı deresinin fizikokimyasal su kalitesi ve kirlilik seviyesinin araştırılması
Investigation of physicochemical water quality and pollotion level of Çarşıbası stream
  1. Tez No: 618972
  2. Yazar: HASAN KÖNEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT VEREP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışma, Trabzon ilinin Çarşıbaşı ilçesinde bulunan İskefiye (Çarşıbaşı) deresinde yapılmıştır. Nehir ağzından başlanarak akarsu boyunca tarımsal alanlar, sivil yerleşim ve endüstriyel tesisler göz önünde bulundurularak 3 adet istasyon oluşturulmuş olup bir yıl boyunca aylık peryotlarla su numunesi alınarak fizikokimyasal su kalitesi araştırılmıştır. İncelenen su kalite parametreleri ise su sıcaklığı, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen miktarı, nitrit, nitrat, sülfat ve fosfat olarak belirtilebilir. İskefiye deresinde mevsimsel olarak yapılan bu çalışmaların sonucunda, su sıcaklıkları 7-26,6 °C, pH değerleri 7,72-8,96, elektriksel iletkenlik değerleri 65-332 µS/cm, çözünmüş oksijen 3,33-13,13 mg/L sülfat 1-58 SO₄⁻², nitrit 0- 0,114 mg/L, nitrat 0-1,6 mg/L, fosfat 0,027-1,38 mg/L arasında değişim göstermiştir. Çarşıbaşı deresinin fizikokimyasal su kalitesi ve kirliliğinin incelendiği bu çalışma sonuçları ulusal ve uluslararası standartlara göre değerlendirildiğinde fosfat hariç tüm fizikokimyasal parametreler açısından 1.sınıf veya çok temiz su kalitesi sınıfı belirlenirken fosfat açısından III ve IV.sınıf yani kirli ve çok kirli olarak sayılabilecek bir su kalite durumunun ortaya çıkmış olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in İskefiye (Çarşıbaşı) stream in Çarşıbaşı district of Trabzon. Starting from the mouth of the river, 3 stations were formed by considering the agricultural areas, civil settlements and industrial facilities along the river. The water quality parameters examined are water temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen content in water, nitrite, nitrate, sulfate and phosphate. As a result of these seasonal studies, water temperatures 7-26.6 °C, pH values 7,72-8,96, electrical conductivity values 65-332 µS/cm, dissolved oxygen 3,33-13,13 mg/L, sulfate 1-58 mg/L, nitrite 0-1,114 mg/L, nitrate 0-1,6 mg/L, phosphate ranged from 0,027-1,38 mg/L. When the results of this study examining the physicochemical water quality and pollution of Çarşıbaşı stream are evaluated according to national and international standards, first class or very clean water quality class is determined for all physicochemical parameters except phosphate. situation has emerged.