Discourse analysis on the greek pogrom (1955) in the Turkish press before and after the 6/7 September 1955
Türk basınında 6/7 Eylül 1955 öncesinde ve sonrasında Rum pogromu (1955) üzerine söylem analizi
  1. Tez No: 618976
  2. Yazar: HAKAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez Türk devletinin söyleminde, vatandaşlar arasında oluşturulan“biz”ve“onlar”ikiliğini araştırmayı amaçlar. Bu sırada, basının, devletin bir ideolojik aygıtı olması nedeniyle, basın söylemi devlet söyleminin bir yansıması olarak kabul edilecektir. Tezin ana odağı van Dijk'ın söylem analizi teorisinde açıkladığı söylemsel stratejiler ve bunların basın tarafından 6/7 Eylül 1955 olayları öncesi ve sonrasında 'biz' ve 'onlar' gruplarını temsil ederken nasıl benimsendiğidir. Bunu yaparken saldırılar anlık bir heyecan neticesinde oluşan ani ve düzensiz tepiler olmaktan ziyade, devletin azınlık politikası olarak kabul edilecektir. Bununla birlikte, ekonomik kriz gibi iç politika problemleri ve Kıbrıs meselesinin etkileri de metin analizi sırasında göz önünde bulundurulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the 'us' and 'them' dichotomy among the citizens in the discourse of the Turkish state, while the discourse of the press is employed as a reflection of the state discourse due to their role as an ideological state apparatus. The main focus is on the discursive strategies explained in the discourse analysis theory of van Dijk and their adaptation by the press in the representation of 'we' and 'other' groups before and after the attacks of 6/7 September 1955. While doing that, the attacks are accepted as part of the minority policy of the state rather than a sudden and unorganized response emerged from a momentary excitement. Besides, the effects of the internal problems such as economic crisis and the Cyprus dispute is also taken into account while analyzing the texts.