Samandağ biberinin sera şartlarında sulama programının oluşturulması
Creating the irrigation program of samandag pepper in greenhouse conditions
- Tez No: 619010
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hatay ili sera sebze yetiştiriciliği ülkemiz örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir. Ancak, örtü altı yetiştiricilikte özellikle sulama konusunda oldukça fazla bilgi eksikliği bulunmaktadır. Bu nedenle, bölgede varolan bitki üretim sistemleri için sulama programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, ısıtılmayan plastik örtülü serada yetiştirilen biber (Capsicum annuum) bitkisine A sınıfı buharlaşma kabı buharlaşma düzeyine bağlı düzeltme katsayıları (S60=0.60, S80=0.80, S100=1.00 ve S120=1.20) ile oluşturulmuş, dört sulama suyu düzeyi ve yine birikimli buharlaşmaya bağlı (SA20=20±2, SA35=35±2 ve SA50=50±2 mm) sulama aralıklarının bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesine olan etkileri araştırılarak, en uygun sulama programının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, üreticilerin kolaylıkla kullanacakları mini buharlaşma kapları ile standart Class A Pan kapları arasındaki ilişki belirlenerek, basit ve ucuz bir buharlaşma kabının sulama programlamasında kullanımı amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında bitki su tüketimi (ET), su kullanım randımanları (WUE) ve sulama suyu kullanım randımanları (IWUE) da hesaplanarak, bölgede sera biber yetiştiriciliğinde kullanılabilecek en uygun sulama suyu miktarı ve sulama zamanı belirlenmiştir. Deneme koşullarında uygulanan sulama suyu miktarları S60 konusunda 368 mm ile S120 konusunda 736 mm arasında değişmiştir. Bitki su tüketimleri ise S60 konusunda 470±2 mm ile S120 konusunda 819±7 mm arasında değişmiştir. Pazarlanabilir verim değerleri SA20S60 konusunda 5.48 kg m-2 ile SA20S120 konusunda 8.28 kg m-2 arasında değişmiştir. Deneme kapsamında uygulanan sulama aralıkları ve sulama suyu miktarı arttıkça WUE ve IWUE değerlerinin düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Greenhouse vegetable cultivation in Hatay province has an important place in vegetable cultivation in our country. However, there is a lot of lack of information about irrigation programme, especially under cover cultivation. For this reason, irrigation programs are needed for plant production systems in the region. In this study, the most suitable irrigation program was determined by examining the effects of irrigation water levels and irrigation intervals on plant growth, yield and fruit quality. In the study, for the irrigation program of pepper (Capsicum annuum) grown in the solar polietilen covered greenhouse, four irrigation water amount (S60=0.60, S80=0.80, S100=1.00 and S120=1.20 Epan) and three irrigation intervals (SA20=20±2, SA35=35±2 and SA50=50±2 mm) were applied depending on the evaporation amounts of Class A evaporation pan in the greenhouse. In addition, the relationship between the mini evaporation pans and the standard A-class evaporation pan is determined and it is intended to use a simple and inexpensive evaporation vessel for irrigation programming. In the study, water consumption (ET), water use efficiency (WUE) and irrigation water usage efficiency (IWUE) were calculated and the most suitable irrigation water amount and irrigation time were determined in greenhouse pepper cultivation. The amount of irrigation water applied in the experimental conditions varied between 368 mm in S60 treatment and 736 mm in S120 treatment. Plant water consumption changed between 470±2 mm in S60 treatment and 819±7 mm in S120 treatment. The marketable yield values ranged from 5.48 kg m-2 to 8.28 kg m-2. As the amount of applied irrigation water and irrigation intervals increased, WUE and IWUE values decreased.