Vakum infüzyon yöntemiyle alümina nanopartikül takviyeli hibrit kompozit malzemelerin üretilmesi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Production of alumina nanoparticle reinforced hybrid composite materials by vacuum infusion method and investigation of mechanical properties
- Tez No: 619009
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ERKENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kompozit malzemeler, malzeme biliminin en yeni ve en gözde çalışma alanlarından birisidir. En az iki malzemenin çeşitli yöntemlerle makro düzeyde bir araya getirilmesiyle oluşturulan yeni ve üstün özellikli malzemelere kompozit malzeme denilmektedir. Yapılan çalışmalarla birlikte kompozit malzemelerin bileşenlerinin çeşitliliğinde, üretim yöntemlerinin ve kullanım alanlarının sayısında gün geçtikçe artış görülmektedir. Bu artış beraberinde uygun yöntem ve malzeme seçimi için ortaya çıkan çeşitliliği kıyaslama ihtiyacını doğurmuştur. Bu tez çalışmasında da vakum infüzyon yöntemiyle, matris fazında içerisine nanoalümina ilave edilmiş epoksi reçinenin, takviye fazında ise cam ve karbon kumaşların kullanıldığı hibrit kompozit malzemeler üretilmiştir. 3, 5 ve 7 tabakalı olmak üzere üç adet numune imal edilmiştir. Üretilen bu numuneler, mekanik özelliklerinin belirlenmesi için yakma, çekme ve çentik darbe deneyleri uygulanmıştır. Bu deneylerin sonuçları tablolar ve grafikler halinde verilmiştir. Son olarak hasar analizlerinin yapılabilmesi için numunelerin SEM görüntüleri alınmıştır. Tüm bu bulgular, veriler ve görüntüler ile birlikte, üretilen hibrit kompozit malzemelerin mekanik özelliklerine ve hasar analizine ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır. Malzemenin mekanik özelliklerinin tabaka sayısı artışıyla orantılı olarak iyileşme gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Composite materials are one of the newest and most popular fields of study in material science. Composite materials are called new and superior materials which are formed by combining at least two materials at macro level with various methods. With the studies carried out in this field the various of the components of composite materials, the number of production methods and the number of usage areas increase. This increase has led to the need to compare this variety in order to choose the appropriate method and appropriate material. In this thesis, hybrid composite materials using nanoparticle alumina added epoxy resin in matrix phase and glass and carbon fibers in reinforcement phase, were produced by vacuum infusion method. A total of three specimens were produced in three different number of layers, 3, 5 and 7 layers. In order to learn the mechanical properties of these specimens, charpy impact test, tensile test and resin burn off method applied. The results of these experiments are given in tables and graphs. Finally, SEM images of the specimens were taken in order to perform damage analysis. With these findings, data and images, the results of the mechanical properties and damage analysis of the hybrid composite materials produced were obtained. Mechanical properties seem to improve in proportion to the increase in the number of layers.