Basınç etkisindeki ı-kesitli çelik hadde elemanlarıntasarım kurallarının incelenmesi ve tasarım tablolarının hazırlanması
Review of design guidelines for hot-rolled i-shaped steel members subject to compression and preparation of practical design tables
  1. Tez No: 619011
  2. Yazar: EMİN ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL PINARBAŞI ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkemizde yapısal çelik tasarımında 36 yıl boyunca kullanılan, ancak geçen süre zarfında hiçbir güncelleme yapılmadığı için modern yönetmeliklerin gerisinde kalan“TS 648: Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları”başlıklı standart, üç yıl önce yerini aynı yıl Amerika'da yayımlanan“AISC 360-16: Specification for Structural Steel Buildings (Yapısal Çelik Binalar için Yönetmelik)”başlıklı yönetmeliğe dayandırılarak hazırlanan ulusal bir yönetmelik olan“Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik”e (ÇYTHYEY) bırakmıştır. Bu tezde, eksenel basınç kuvveti etkisindeki I-kesitli çelik hadde profiller için ÇYTHYEY ve TS 648'de tanımlanan tasarım esasları karşılaştırılarak, tasarımı TS 648'e göre yapılmış olan I-kesitli bir basınç elemanının ÇYTHYEY'ye göre uygunluğu ve yeterliliği kontrol edilmiştir. Tezde ayrıca, narin enkesitli basınç elemanlarının tasarım esaslarının yürürlükteki Amerikan çelik bina tasarım yönetmeliğinde tamamen yenilendiği dikkate alınarak, AISC 360-16'a göre hesaplanan dayanımlar, bir önceki Amerikan yönetmeliği olan AISC 360-10'a göre hesaplanan dayanımlarla karşılaştırılmış; böylece, narin enkesitli basınç elemanlarının tasarımı açısından, iki yönetmelik arasındaki farklılıklar da ortaya konmuştur. Tezde, çelik yapı tasarımına yönelen mimar ve mühendislerin, ülkemizde yaygın şekilde kullanılan I-kesitli çelik hadde profillerin tasarımında kullanabilecekleri pratik tasarım tabloları da oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The standard“TS 648: Building Code for Steel Structures”had been used for structural steel design in our country for 36 years. However, this design standard has fallen behind most modern specifications since it was not updated after its publication. For this reason, three years ago, it was superseded by a national specification named Specification for Design and Construction of Steel Structures (SDCSS) prepared based on the specification published in United States (AISC 360-16: Specification for Structural Steel Buildings) in the same year. In this thesis, the design guidelines defined in SDCSS and TS 648 for rolled I-shaped steel members subject to axial compression are compared and the suitability and adequacy of an I-shaped compression member designed using TS 648 is examined according to SDCSS. Considering that the design rules for slender-element compression members have been completely changed in the current edition of American steel design specification, the design strengths computed using the current (AISC 360-16) and previous (AISC 360-10) editions of American specification are also compared in the thesis. Thus, as far as the design of slender-element I-shaped compression members are concerned, the differences in both specifications are identified. The thesis also presents practical design tables that architects and engineers oriented to structural steel design can use in the design of rolled I-shaped compression members.