Au/bodıpy-ph-oh/n-si/ın schottky diyotunun elektriksel parametrelerinin aydınlatma şiddetine bağlı araştırılması
The investigation of the electrical parameters of au/bodipy-ph-oh/n-si/in schottky diodes depending on illumination intensity
  1. Tez No: 619012
  2. Yazar: NAZMİYE BÖREKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EYMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, spin kaplama tekniği kullanılarak n-tipi silisyum altlık üzerine BODIPY-Ph-OH organik bileşiği ince film olarak büyütülmüştür. Au/BODIPY-Ph-OH/n-Si/In Schottky diyotu üretilerek, bu diyota ait diyot parametreleri oda sıcaklığında, karanlık ve farklı aydınlatma şiddetleri altında I-V ölçümleri alınarak incelenmiştir. Bu incelemelere bağlı olarak diyotun engel yüksekliği ve idealite föktörü değerleri karanlık için sırasıyla 0.828 eV ve 2.32, 100 mW/cm2 için sırasıyla 0.873 eV ve 1.56 olarak bulunmuştur. Aydınlatma şiddetinin artmasıyla engel yüksekliği değeri artarken idealite faktörünün azaldığı görülmektedir. Üretilen diyotun seri direnç değerleri karanlık ve 100 mW/cm2 için sırasıyla 2660 Ω ve 1200 Ω olarak bulunmuştur. Au/BODIPY-Ph-OH/n-Si/In diyotuna ait açık devre voltajı ve kısa devre akımı değerleri 100 mW/cm2 için sırasıyla 0.18 V ve 0.033 mA olarak bulunmuştur. Bulunan sonuçlar incelendiğinde Au/BODIPY-Ph-OH/n-Si/In Schottky diyotunun ışığa karşı duyarlı olduğu ve fotovoltaik davranış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, BODIPY-Ph-OH organic compound was grown as thin film on the n-type silicon substrate by using the spin coating method. Au/BODIPY-Ph-OH/n-Si/In Schottky diode was produced and diode parameters of this diode were examinade by taking I-V measurement at room temperature under dark and differet illumination intensities. Based on these investigations, the barrier height and ideality factor values of the diode were found to be 0,828 eV and 2,32 for darkness, respectively, 0,873 eV and 1,56 for 100 mW/cm2, respectively. It is seen that ideality factor decreases while the barrier height value increases with the increase in illumination intensity. The series resistance values of the produced diode were found to be 2660 Ω and 1200 Ω for darkness and 100 mW/cm2, respectively. Open circuit voltage and short circuit values of Au/BODIPY-Ph-OH/n-Si/In diode were fond to be 0,18 V and 0,033 mA for 100 mW/cm2, respectively. When the results examined, Au/BODIPY-Ph-OH/n-Si/In Schottky diode was found to be sensitive to light and showed photovoltaic behavior.