Metal kompleks bileşiklerin üretimi ve x-ışını kütle soğurma katsayılarının ölçümü ile yapı belirlenmesi
Production of metal complex compounds and determination of structure by measuri̇ng x-ray mass absorption coefficient
- Tez No: 619015
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN YILMAZ, PROF. DR. MEHMET ŞAHİN, DOÇ. DR. MEHMET BATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Metal kompleks bileşikleri olan CoSO4, NiSO4.6H2O, CuSO4.5H2O, MnSO4.H2O, Mn-suc, Cu-suc, Ni-suc, Co-suc, Na2suc.6H2O kimyasal yolla üretilmesi. Üretilen numunelerin istenilen yapıda üretilip üretilmediğini anlamak için bilinen ve uygulanan IR spektroskopisini alıp buna göre değerlendirmektir. Bu yöntem pahalı ve uzun zaman almakta olup buna alternatif bir yöntem X-ışını kütle soğurma katsayılarını ölçmektir. X-ışını kütle soğurma katsayılarını ölçerek numunede bizim istediğimiz yapının yüzde ne kadarının büyüdüğünü tespit edilebilir ki bu bir avantajdır. Ayrıca bu numunelerin X-ışını kütle soğurma katsayılarının ölçülmesi uygulama alanlarından dolayı önemlidir.
Özet (Çeviri)
Compounds of metal complex CoSO4, NiSO4.6H2O, CuSO4.5H2O, MnSO4.H2O, Mn-suc, Cu-suc, Ni-suc, Co-suc, Na2suc.6H2O chemical prodiction. In order to understand whether the samples are produced in the desired structure, it is necessary to take the known and applied IR spectroscopy and evaluate accordingly. This method is expensive and long-term and an alternative method is to measure X-ray mass absorption coefficients. By measuring the X-ray mass absorption coefficients, it can be determined how much percent of the desired structure grows in the sample, which is an advantage. Furthermore, the measurement of X-ray mass absorption coefficients of these samples is important due to their application areas.