Bazı mantar türlerinin a549 akciğer kanseri hücre hattı üzerindeki sitotoksik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of cytotoxic activities of some mushroom species against a549 lung cancer cell line
  1. Tez No: 619022
  2. Yazar: ANAS BABETJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kanser dünya çapında ikinci önde gelen ölüm nedenidir. Tıbbi mantarlar yıllarca birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde kanser tedavi yöntemleri sınırlıdır ve ciddi yan etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle yeni antikanser ajanların geliştirilmesinde minimum yan etkileri olan alternatif yolların bulunması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında; Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst., Schizophyllum commune Fr. ve Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill'den elde edilen etanol ekstraktlarının A549 akciğer kanser hücre hattı üzerindeki sitotoksik aktivitesi in vitro olarak belirlenmiştir. Çalışmada Muğla yöresinden toplanan mantar örnekleri kullanılmıştır. Sitotoksik aktivite MTT (3-(4,5-dimethylthiazol2-yl)-2,5- diphenyltetrazolium bromide) yöntemi ile 24, 48 ve 72 saatlerde belirlenmiştir. Mantar ekstraktlarının sitotoksik IC50 değerleri istatistiksel olarak belirlenmiştir. Ekstraktların sitotoksik aktiviteleri doza bağlı olarak değişiklik göstermiştir. G. lucidum ekstraktının 72 saatlik uygulamasının sonucunda en yüksek sitotoksik aktivite 500 µg/ml konsantrasyonda % 85.50 olarak belirlenmiştir. S.commune ekstraktının 48 saatlik uygulamasının sonucunda en yüksek sitotoksik aktivite 500 µg/ml konsantrasyonda % 93.86 olarak tespit edilmiştir. L.sulphureus ekstraktının 72 saatlik uygulamasının sonucunda en yüksek sitotoksik aktivite 1000 µg/ml konsantrasyonda % 86.08 gözlenmiştir. G. lucidum, 77.05 µg/ml IC50 değeri ile kullanılan 3 mantar türü arasında en etkili tür olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, Muğla bölgesinden toplanan bu mantar türlerinin etanol ekstraktlarının A549 akciğer kanseri hücre hattına karşı sitotoksik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmada elde edilen veriler kullanılan mantar ekstraktlarının akciğer kanserinin tedavisinde ve önlenmesinde kullanılabilecek ilaçların ve diyet takviyelerinin geliştirilmesindeki potansiyelini ortaya koymaktadır. Bu veriler in vivo sitotoksik aktivite çalışmaları için öncü olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer is the second leading cause of death worldwide. Medicinal mushrooms have been used in the treatment of many diseases for many years. Today, cancer treatment options are limited and cause serious side effects. Therefore, alternative ways with minimum side effects should be found in the development of new anticancer agents. In this thesis study; The cytotoxic activity of ethanol extracts from Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst., Schizophyllum commune Fr. and Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill against A549 lung cancer cell line was determined in vitro. Mushroom samples used in the study were collected from Muğla region. Cytotoxic activity was determined using MTT (3- (4,5-dimethylthiazol2-yl) -2,5-diphenyltetrazolium bromide) method after 24, 48 and 72 hours. IC50 values of the mushroom extracts were determined statistically. The cytotoxic activities of the extracts showed variations in a dose-dependent manner. G. lucidum extract showed the highest cytotoxic activity with 85.50% after 72 hours at 500 µg/ml concentration. S. commune extract showed the highest cytotoxic activity with 93.86% after 48 hours at 500 µg/ml concentration. L. sulphureus extract showed the highest cytotoxic activity with 86.08% after 72 hours at 1000 µg/ml concentration. G. lucidum was identified as the most effective among the 3 fungi used in the study with an IC50 value of 77.05 µg/ml. As a result, the ethanol extracts of G. lucidum, S. commune and L. sulphureus collected from Muğla region have cytotoxic activity against A549 lung cancer cell line. The data obtained in the study reveal the potential of using the mushroom extracts in the development of drugs and dietary supplements that can be used in lung cancer prevention and treatment. These data will be pioneers for in vivo cytotoxic activity studies.