Yeraltında doğal gaz depolama: Tuz Gölü örneği
Underground natural gas storage: The example of Tuz Golu
- Tez No: 619026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de son yıllarda yapım aşaması devam eden Tuz Gölü Yeraltı Doğal gaz depolama projesi hakkında genel bilgiler verilmektedir. Doğal gaz genel olarak mevsimsel olarak tüketilen bir yakıt olma özelliğine sahiptir. Kış aylarında talebin artması, yaz aylarında ise talebin daralması doğal gazın depolanmasını gerektirmiştir. Doğal gaz depolama tüketicilerin taleplerini karşılamak için gerekli arz güvenilirliğini korumak açısından hayati bir öneme sahiptir. Genellikle boru hatlarına ilave edilen depolarla arz güvenliği sağlanmaktadır. Son yıllarda yer altında Doğal gaz depolama ile ilgili artan yoğunlukta projeler uygulanmaktadır. Gelişmekte olan ülkemizde de artan talebin mevsimlere göre dengelenmesi için mevcut Kuzey Marmara ve Değirmenköy depolama tesislerine ilave olarak Tuz Gölü yeraltı depolama tesisleri yapılmaktadır. Tuz gölü bölgesinde bulunan tuz formasyonları doğal gaz depolama için geniş imkanlar sunmaktadır. Yaklaşık yerin 600 m altından başlayan ve Tuz Gölü'nün güney bölgesinde yer almakta olan tuz formasyonları Konya Karapınar bölgesine doğru uzanmaktadır. Bu bölgede 5 milyar metreküp Doğal gazın depolanabileceği hesaplanmıştır. Proje kapsamında 1 milyar metreküp doğal gazın depolanması düşünülmektedir. Proje Hirfanlı baraj gölünden su getirme, sondaj ve eritme, eritmeden çıkan suyun Tuz Gölü'ne deşarjını kapsayan çalışmaları içermektedir. Bu çalışmada, devam eden bu proje ile ilgili özet bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ongoing construction of Salt Lake Underground Natural Gas in Turkey in recent years are given general information about the storage project. Natural gas is generally consumed as a fuel capable of being seasonal. Increased demand in the winter, while in summer the contraction of demand and require storage of natural gas. It has a vital importance to maintaining the reliability of the supply needed to meet the demands of consumers of natural gas storage. Usually supply tank to pipelines with added security is provided. The intensity increased in recent years related to underground gas storage projects are being implemented. According to the current season to balance the growing demand in developing our country and the North Marmara Tuzgölü Değirmenköy storage facilities in addition to the underground storage facilities is maintained. Salt formation located in Salt Lake offers large opportunities for natural gas storage. Starting approximate location of the 600m gold and salt formation is located in the southern part of the Salt Lake and extends to the region of Konya Karapinar. This region is calculated can be stored 5 billion cubic meters of natural gas. The project is considered the storage of 1 billion cubic meters of gas. Hirfanlı project to bring water from the reservoir, drilling and melting, melting water coming out of Salt Lake covering the discharge contains works. In this study, it is given summary information regarding this ongoing project.