Bankacılıkta finansal hizmetlerin mesafeli sözleşmelerle sunulması (dijital bankacılık)
Providing financial services by distance contract in banking (digital banking)
- Tez No: 619027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Finansal hizmetlerin mesafeli sözleşmeler ile sunulmasında,“Finansal Hizmetlere İlişkin Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nin”yürürlüğe girmesi ile yeni bir dönem başlamıştır. Bu sayede, artık özellikle bankalar dijital bankacılık kanallarını kullanarak daha çok bankacılık hizmet ve ürünlerini bu kanallardan pazarlayabileceklerdir. Bankacılık ürün ve hizmetlerine bu şekilde ulaşan finansal tüketicilerin ürün ve hizmetler hakkında önceden iyi bilgilendirilmeleri önem kazanacaktır. Diğer taraftan bu şekilde erişilen ürün ve hizmetler nedeni ile finansal tüketicilere ilişkin verilerin korunması da gereklilik olacaktır.
Özet (Çeviri)
It has been started a new stage for providing financial services by distance contracts with the enforcement of the“Regulation on Distance Contract relevant to Financial Services”Therefore the banks shall be provided more financial products and services via digital banking channells.It will be more important to provide pre information for the customers which shall be obtained banking products and services via digital banking channells. In the mean time, the financial consumers's data secrecy should be obtained while providing the said products and services.