Evaluation of salt structures for underground gas storage in the Tuzgölü and the Çankırı basins, Türkiye
Tuz Gölü ve Çankırı havzalarındaki tuz yapılarının yeraltında gaz depolamak için değerlendirilmesi, Türkiye
  1. Tez No: 782347
  2. Yazar: AYŞE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETDİN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Natural gas is a fossil fuel that is present in every step of our daily life, in terms of commercial, domestic, and industrial areas. It has wide low and high demand periods which necessitates its storage during low periods to be used during the high periods. One of the widely used storage methods is underground natural gas storage (UGS) facilities that have been used since 1915. They are economically important in long-term usage in the marketing area. Therefore, finding new suitable underground storage locations in Türkiye is getting strategically important. Apart from depleted oil or gas fields, salt domes and other salt bodies are widely used for this purpose. In this context, this study aims at mapping and evaluating the salt bodies in various parts of Türkiye using potential field data and seismic data sets and to design proper cavern patterns suitable for efficient underground storage facilities. For this purpose, two candidate sites are selected in Tuzgölü and Çankırı basins, which contain thick salt deposits and bodies suitable for constructing underground salt caverns for gas storage. The location of the salt bodies was determined by potential field data then they are mapped out using 2D seismic data sets. The 2D seismic interpretations are modeled in the Leapfrog Geo software for generating 3D static (solid) volumes. Then, the underground salt cavern is designed based on the analytical solution method that takes the shape of the salt body and geomechanical properties into consideration.
Özet (Çeviri)
Doğal gaz, ticari, evsel ve endüstriyel alanlarda günlük hayatımızın her adımında yer alan bir fosil yakıttır. Günlük hayatta geniş düşük ve yüksek talep dönemlerine sahiptir ve bu nedenle düşük dönemlerde depolanması, yüksek dönemlerde kullanılması gerekir. Yaygın olarak kullanılan depolama yöntemlerinden biri de 1915 yılından beri kullanılmakta olan yeraltı doğalgaz depolama (UGS) tesisleridir. Pazarlama alanında uzun süreli kullanımda ekonomik açıdan önemlidir. Bu nedenle Türkiye'de yeni uygun yeraltı depolama yerleri bulmak stratejik olarak önem kazanmaktadır. Tükenmiş petrol veya gaz sahalarının yanı sıra, tuz kubbeleri ve diğer tuz kütleleri bu amaç için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma, potansiyel saha verileri ve sismik veri setleri kullanılarak Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki tuz kütlelerinin haritalanması, değerlendirilmesi ve verimli yeraltı depolama tesisi için uygun bir mağara deseninin tasarlanmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla, gaz depolama için yeraltı tuz mağarası inşa etmeye uygun kalın tuz yatakları ve gövdeleri içeren Tuzgölü ve Çankırı havzalarında iki aday saha seçilmiştir. Tuz kütlelerinin konumu, potansiyel alan verileriyle belirlendi ve ardından 2B sismik veri setleri kullanılarak haritalandı. 2B sismik yorumlar, 3B statik (katı) hacimler oluşturmak için Leapfrog Geo yazılımında modellenmiştir. Daha sonra tuz kütlesinin şeklini ve jeomekanik özellikleri dikkate alan analitik çözüm yöntemi kullanılarak yeraltı tuz mağarası tasarlanmıştır.