Seismic performance assessment of confined masonry buildings
Kuşatılmış yığma binaların performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 619029
  2. Yazar: CİHAN ÇİTİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kuşatılmış yığma yapıların donatısız yığma yapılara oranla birçok avantajının olduğu bilinen bir gerçek olmasına rağmen kuşatılmış yığma yapılar Türk yapı uygulamasında hiçbir zaman popüler olmamıştır. Bunun nedenlerinden biri de Türk deprem yönetmeliklerinin kuşatılmış yığma duvarlı bina yapımına teşvik etmemesi ve dayatmamasıdır. Şimdi, yeni bir Türk deprem yönetmeliğinin oluşturulması aşamasında kuşatılmış yığma yapı uygulamasının Türk yapım uygulamasına intibak ettirilmesi için uygun zaman gibi görünmektedir. Bu çalışma böyle girişimlerin neden gerekli olduğunu donatısız ve kuşatılmış yığma yapıların davranışlarını karşılaştırarak ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Çalışmanın ilk aşamasında, dünya genelinde kuşatılmış ve donatısız yığma yapılara ait yapım standartları ile ilgili titiz bir kaynak araştırması yürütülmüştür. Kuşatılmış ve donatısız yığma duvarlarla ilgili çalışmaları özetlenmiştir. Tomazevic'in teorisi doğrultusunda üç performans noktalı idealleştirilmiş üç doğrulu kapasite eğrileri kullanılarak duvar kapasiteleri tanımlanmış ve artımsal itme analizi yöntemi ile toplam kat kayma dayanımları belirlenmiştir. 6 farklı kat planı değişen mekanik ve geometrik özelliklerde kuşatılmış ve donatısız yığma yapı olarak tasarlanmıştır. Binalara gelen yatay yükler, 10 gerçek deprem kaydında yararlanılarak elde edilmiştir. FEMA 440'ta geçen kapasite spektrum metodu kullanılarak performans analizi gerçekleştirilmiştir. Performans analiz sonuçları deprem hareketleri karşısında kuşatılmış yığma yapıların donatısız yığma yapılara olan üstünlüğünü açıkça ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Although it is a known fact that confined masonry construction has many advantages over unreinforced masonry construction, its application has been very limited in Turkish construction practice. One of the reasons for this issue is that the seismic regulations in Turkey do not explicitly enforce or even encourage the use of confined masonry structural systems. Now, being on the verge of releasing a new version of the Turkish seismic code, it seems to be an appropriate time to adapt confined ma-sonry to the Turkish construction practice. This study intents to reveal why such at-tempts are necessary by comparing the behaviour of unreinforced and confined ma-sonry on the building scale. In the first phase of the study, standards for unreinforced masonry and confined ma-sonry buildings around the world are given. Studies regarding unreinforced and con-fined masonry walls are summarized. Idealized tri-linear capacity curves are used to define the wall capacities and pushover analysis is performed to find the storey shear capacities of the critical storey of each model following the theory of Tomazevic. 6 different floor plans are designed as unreinforced masonry and confined masonry buildings with changing geometrical and mechanical properties. Demand is repre-sented by ten real ground motion records of changing PGA values. Capacity spec-trum method of FEMA 440 is used to carry out the performance analysis of build-ings. The results of the performance analysis reveal the superior behaviour of con-fined masonry buildings over unreinforced masonry buildings against the seismic action.