Production of olives, figs and other crops in Western Anatolia in the Late Ottoman Empire and the early Turkish Republic
Batı anadolu'da 19.yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında zeytin, incir ve diğer bazı tarım ürünlerinin üretimi
- Tez No: 619028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK TUĞ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
30 Ocak 1923 tarihinde Lozan'da imzalan Türk Yunan Mübadele'sine ilişkin sözleşme demografik, toplumsal, siyasi ve iktisadi etkileri açısından Türkiye ve Yunanistan için bir dönüm noktasıdır. Yunanistan'da Mübadele'nin etkileri farklı disiplinler tarafından çok yönlü olarak çalışılmasına rağmen Türkiye'de konu hakkındaki bilimsel çalışmalar çok sınırlı ve dar kapsamda kalmıştır. Bu çalışma Mübadele'nin Türkiye'nin Batı Anadolu bölgesine olan tarımsal etkisini değerlendirmeyi ve boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu tez yukarıdaki amaç ile başlamış ama daha sonrasında çok ciddi kaynak ve literatür sıkıntısı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple bu tezde farklı bir metodoloji izlenerek farklı disiplinlerdeki kaynaklar kimi zaman karşılaştırılmış kimi zaman eksik bilgileri desteklemek için kullanılmıştır. Türkiye'de en çok Batı Anadolu'da yetişen altı tarım ürünün yirminci yüzyıl başı ve cumhuriyetin ilk yıllarındaki üretim ve kapladıkları tarım aranları incelenerek Mübadele ile değişen iş gücü, yanlış yerleştirme politikaları ve diğer faktörlerin bu ürünler üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Ürünler tek tek ele alındığında; bakla ve börülce ürünlerinde pazarda büyük artışlar yaşanmıştır. Afyonun dünya pazarında büyük rağbet görmesi ve Türkiye'nin üretimi kontrol etme konusunda isteksiz davranması sebebiyle büyük artışlar yaşanmıştır. Üzüm, incir ve zeytinde özellikle yeni işgücünün bu üretim kalıplarını bilmemesi, Anadolulu Rum tüccarların tarım tecrübeleri ve ticaret ilişkilerini de beraberlerinde götürmeleri nedeniyle büyük düşüşler yaşanmış ve bu ticarete de yansımıştır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm, konuya giriş, ilgili literatür ve kaynakların sıkıntılarını anlatmaktadır. Bu sorunlardan dolayı çalışmanın nasıl şekillendiğini belirtmektedir. 2. Bölüm, Mübadele'nin öncesi ve sonrasında mübadillerin yerleştirilmesi konusundaki sıkıntıları ele almaktadır. 3. Bölüm, Batı Anadolu'nun coğrafi ve tarihsel konumunu inceleyip, ilgili tarım ürünlerindeki etkileri tartışmaktadır. 4. Bölüm ise genel sonuçları özetlemektedir.
Özet (Çeviri)
The Convention Concerning the Exchange of Greek and Turkish Populations signed on January 30, 1923 at Lausanne marked a turning point for Greece and Turkey with regard to its demographic, social, political and economic effects. The effects of the Exchange upon Greece have been extensively studied from many disciplines, but in Turkey studies are very limited in terms of documentation and analysis. This study aims to fill this gap by assessing the agricultural effects of Western Anatolia of this event in Turkey. The study has found out that there has been serious source problems and literature limitations. Therefore a different methodology has been used to utilize other sources from many disciplines to either support or to cross check the related literature. This thesis fulfils the above task by examining the change of production of the six agricultural products during the post-Exchange period. I argue that the new refugees, arbitrary resettlement practices and land problems had variable effects upon the agricultural products. As far as individual products are concerned, there has been increase in pulse crops. Due to huge global demand and governmental polices, opium production increased. Grape, figs and olive production have been hampered by the lack of experience of refugees also with the transfer of the Anatolian Greek merchants to Greece, Anatolia's commercial links with foreign markets weakened. The results were observed in the trade of these crops. This thesis consists of five chapters. Chapter 1 introduces the subject and provides a survey of the related literature. The limitations of the sources and field are explained and the development of the study and its methodology is also discussed here. Chapter 2 examines the background of the wars and exchange upon population and problems during the resettlement phase. Chapter 3 is designed to evaluate Western Anatolia's geographical conditions that affect the agriculture, then discuss the effect on each chosen product in micro level. Chapter 4 presents general and specific conclusions in the light of previous chapters.