Emevilerin dini siyaseti
Religious policy of the Umayyad
  1. Tez No: 619032
  2. Yazar: EROL EFİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Raşid halifeler döneminde Hz. Muhammed'in uyguladığı dini-siyasi politikalar devam ettirilmiştir. Emeviler dönemine gelindiğinde ise İslam tarihi açısından pek çok ilkler yaşanmıştır. Hilafet bu dönemde saltanata dönüştürülmüştür. Saltanat sisteminin meşruiyetini sağlamak amacıyla dini tezlere başvurulmuştur. İktidarı elde etmek amacıyla yapılan mücadelelerde başta Emeviler olmak üzere siyasi gruplar, dini tezler öne sürmüştür. Daha önce tartışılmayan kader gibi dini konular tartışılmaya açılmıştır. Bu konular siyasi iktidar ile âlimler arasında çatışmalara neden olmuştur. Günümüz İslam dünyasını da etkileyen pek çok siyasi ve dini mezhebin temelleri Emeviler döneminde atılmıştır. İslam dinini anlamaya yönelik hadis, fıkıh, tefsir gibi ilim dalları, Emevi halifelerinin de katkılarıyla bu dönemde ortaya çıkmaya başlamıştır. Emeviler döneminde yaşayan sahabiler dini ya da siyasi olarak iktidarın uygulamalarını eleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Prophet Muhammed's religious-political policies has continiued during the period of Rashid calihps. When the time come to the Umayyad's age, many first things has happened. Caliphate turned into saltanate al this period. For ensure legalty of system of saltanate, betook to religious dissertaktions. To captura the goverment, particularly Umayyads and the other political groups has suggested religious dissertaktion. Many topics which like fate, has bring up to disagrament between goverment and punkiks. The foundatitons of many political and religious sects that have influenced nowadays Islamic world were loid at the age of Umayyed. İn order to understand the Islamic religion, hadith, fıqh, comentary begomn to appear with Umayyed caliph's contributions. The companions who living period of Umayyads criticized goverment's religious or political practices.