Nitrat tüketiminin elit bisikletçilerde bazı fizyolojik özellikleri üzerine akut etkilerinin incelenmesi
To analysis the acute effects of nitrate consumption on some physiological specifications in elite bikers
- Tez No: 619038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY SALİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; performansın laktik asit düzeyiyle ölçülebildiği spor branşlarından biri olan bisiklet dalında sporcu beslenmesi konu alanında incelenen nitratın laktik asit, VO2 ve MaxVO2 parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Isparta ilinde üniversiteye devam eden düzenli olarak antrenman yapan Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü Bisiklet Branşı Uzmanlık Alanı 8 elit düzey bisikletçi katıldı. Araştırmaya katılan sporcuların; boy ortalamaları 181±4 cm, kiloları 68,75±6,21 olarak tespit edildi. Araştırmada; Monark 839E bisiklet ergometresi, lactate scout ve spirometre solunum cihazı veri toplama aracı olarak kullanıldı. Sporcuların performanslarına nitratın etkisini ölçebilmek için sporculara birer hafta ara verilerek 3 farklı beslenme müdahalesi ile test uygulandı. Bu müdahalelerin birinde nitrat, diğerinde plasebo verildi üçüncü yöntemde ise hiçbir besin takviyesi sunulmadan bisiklet sürmeleri istendi. Bütün bu eforlar öncesinde, esnasında ve sonrasında sporcuların ölçümlere konu olan değerleri kaydedildi. Elde edilen veriler“paired t”testine tabi tutuldu ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Elde edilen bulgular incelendiğinde; biriken laktik asit, VO2, MaxVO2 ve nabız değerlerinde müdahaleler arası önemli bir farklılığın olmadığı fakat laktik asit (toparlanma) düzeylerinde; nitrat müdahalesi sonucu elde edilen verilerin plasebo ve besin takviyesi olmadan elde edilen veriler ile arasında anlamlı düzeyde azalma olduğu tespit edildi. Sonuç olarak; elit düzey bisikletçilerde besinsel nitrat takviyesinin, sporcuların laktik asit birikimi, nabız, maksimum oksijen tüketimi parametreleri üzerinde anlamlı düzeyde bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Fakat nitratın, sporcuların antrenman sonrasındaki toparlanma düzeylerinde önemli bir farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analysis the effect of nitrat which is examined in the field of sportsman supplementation in biking which is a branch of sports in which the performance can be evaluated by the level of lactic acid, VO2 and MaxVO2 parameters. 8 elite level bikers of Suleyman Demirel University Sports Sciences Faculty Sports Sciences Department Biking Brach who do regular training joined in this survey. The avarage lenght of the bikers is 181±4 cm and the avarage weight is 68,75±6,21. In order to obtain the data Monark 839E bicycle ergometer, lactate scout and spirometer respirator were used. Bikers were applied three different nutrition interventions by giving a-week-pause. Nitrat and placebo were given in two interventions and no dietary supplement was given in third intervention. Then they were asked to bike. The values of the measurements were recorded before, during and after the efforts. The statistical analysis of data collected with these records was tested by matching before-effort values and three different intervetion values and then the significance level was accepted as 0,05. When the obtained data were examined, it was determined that there was not a significance difference among accumulated lactic acid, VO2, MaxVO2 and heart rate but there was a meaningful decrease between the data of recovered lactic acid as a result of nitrat intervention and the data obtained without dietary supplement and placebo. As a result, it was determined that dietary nitrat supplement no significant difference on bikers'all parameters. But it was significant difference on the recovery level of bikers after the training.