Bebek mamaları ve çocuk ek besinlerinde nitrat-nitrit içerikleri üzerinde araştırmalar
Determination of the nitrate and nitrite contents in baby formulas and infant foods
  1. Tez No: 23980
  2. Yazar: HÜLYA ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
- 58 - ÖZET Nitrat ve nitritli bileşiklerin kaçınılmaz bir şekilde bütün canlı organizmalara geçtiği ve dolayısıyla besinlerin önlenemez kirleticileri konumunda oldukları göz önünde tutularak, bu çalışma kapsamında, Türkiye piyasasından sağlanmış 20 firmaya ait bebek maması (35) ve çocuk ek besini (48) * den oluşan toplam 83 adet analiz numunesinin nitrat ve nitrit içerikleri araştırıldı. Kadmiyum redüksiyon kolonu ile indirgeme ve spektrofotometrik ölçüm esasına dayanan bir yöntemle gerçekleştirilen analizler sonucunda biri hariç örneklerin hepsinde nitrat ve nitrit varlığı saptanmıştır. Bireysel analiz sonuçlarına göre nitrat içeriği yoğunluğunun 0,00-122,95 ppm ve nitrit değerlerinin de 0,00-84,57 ppm. düzeyleri arasında değiştiği belirlenmiştir. Süt kökenli bebek mamalarında, ortalama [ (x) = 10.99 ppm nitrat, (x) = 3,34 ppm nitrit] yoğunlukları tespit edilirken, bitkisel kaynaklı bebek mamalarında aynı nitelikli bulgular [ (x) = 24.35 ppm nitrat, (x) = 24.65 ppm nitrit] değerlerine yükselmiştir. Çocuk ek besinlerinde bu değerler daha da yükselmiş t(x)= 43.92 ppm nitrat, (x)= 20.65 ppm nitrit] düzeyinde sonuçlar tespit edilmiştir. ülkemizde üretilen ve dış alımla sağlanan çocuk ek besinleri ve bebek mamalarında anlamlı boyutlarda nitrat ve nitrit varlığına rastlanmıştır. Çocuk sağlığının korunmasına yönelik olarak, mama ve çocuk ek besinlerinin sürekli tüketiminin belli ölçülerde sağlık riski yaratabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 59 - SUMMARY Determination of the Nitrate and nitrite contents In baby formulas and Infant foods. Nitrate and nitrite compounds diffuse undeniabe way to all living organisms. Therefore they are very dif usable for foodstuffs. In this study, the nitrate and nitrite contents of a total of 83 baby foods and formulas obtained from 20 companies in Turkey were expremented and analysed. I analysed 48 infant foods and 35 baby formulas. The analyses were carried out by using a method dependent on reduction in a cadmium column and spectrophotometry measurements. It was found that both nitrate and nitrite existed in all of the samples except one sample. The result of each analyses indicated that nitrate concentrations were between 0.00- 122.95 ppm and nitrite concentrations were between 0.00-84,57 ppm. The average nitrate and nitrite concentrations in the baby formulas and infant foods are as follows : Baby Formulas (Depending at the milk and milk powders) Baby Formulas (Depending at the vegetable source) (x) = 10.99 ppm nitrate (x) =3.34 ppm nitrite (x) = 24.35 ppm nitrate (x) = 24.65 ppm nitrite- 60 - The average nitrate and nitrite concertrations in the infant foods were higher than of baby formulas. Infant foods (x) = 43.92) ppm nitrate (Vegetable, meat, chicken... ) (x) = 20.65 ppm nitrite It was found a significant amount of nitrate and nitrite in the baby formulas and infant foods which are either produced domestically or imported from abroad. It was understood that continous consumption of baby formulas and infant foods to some extend cause health risk for children.