Yaş tahmininde gerçek zamanlı kantitatif PZR yöntemi ile TREC analizinin kullanımı
TREC analysis by real-time PCR method in age estimation
- Tez No: 619040
- Danışmanlar: PROF. DR. N. LALE ŞATIROĞLU TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Tıp Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde niceleyici analiz araçlarından biri de yaş tayinidir. Birçok farklı metotla belirlenebilen yaş tayini farklı çalışmalarda kullanılabilen önemli bir ölçüt niteliği taşır. Özellikle adli vakalarda yaş tayini gerek kimliklendirme gerek babalık tayini gerekse hukuki açıdan birçok hak ve sorumluluk ölçütü olarak önem arz eder. Birden fazla yaş tayini metodunun bulunmasına rağmen, bu metotlar bazı faktörler sebebiyle kullanılamamaktadır. Çevre koşulları, cinsiyet farklılığı, maliyet bu faktörlerden bazılarıdır. İmmun sistem organlarından biri timüs T lenfosit üretim ve çeşitliliğinden sorumludur. Bu çeşitlilik VDJ kombinasyonu ile sağlanır. Bu kombinasyonda TREC adı verilen dairesel bir DNA parçası oluşur. TREC kararlı bir yapıdır ve hücre proliferasyonunda replike olmaz. Bu durumda; yaş artarken TREC'in azalmasını sağlar. Bu çalışmanın amacı yaş tahmininde gerçek zamanlı kantitatif PZR yöntemi ile TREC analizinin kullanımının araştırılmasıdır. Çalışmamız 203 kişiden oluşup 15-65 yaş aralığındadırlar. Örneklem grubumuz TREC kopya sayılarını iyi değerlendirebilmek amacıyla 10 farklı alt yaş grubundan oluşmaktadır. TREC kopya sayısının yaşla azaldığı bilinmektedir ancak bu tez çalışmamızda kantitatif PZR TREC analizi ülkemizde ilk kez yapılmıştır. Kendi popülasyonumuz için oluşturduğumuz 10 alt grup için ortalama TREC kopya sayıları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarımız mevcut literatürü desteklemektedir. Kore'de yapılan çalışmada 60 yaş, Çin'de yapılan çalışmada 55 yaş üzeri olan TREC kırılma noktası, çalışmamızda 55-59 yaş grubunda tespit edilmiştir. Bu kırılma noktasının, cinsiyet ile olan ilişkileri incelendiğinde erkeklerde 45-49, kadınlarda ise 55-59 yaş gruplarına denk geldiği gözlemlenmiştir. Yaptığımız çalışma kapsamında kantitatif TREC analizi ile özellikle genç dönemde kronolojik yaşının belirlenemeyeceği ancak, bulunduğu yaş grubu kategorisi tespit edilebilir sonucuna varılmıştır. TREC kopya sayıları ve Cp değerinin üzerindeki etkileriyle daha güçlü bir ilişki kurmak için örnek sayısı genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
One of the quantitative analysis tools is age determination in today. Many different methods of determining age is an important criterion that can be used in different studies. Especially in forensic cases, age determination is important as a determination of both paternity and legal rights. The issue of identification is very important for judicial cases. Despite the availability of more than one age determination method, these methods can not be used due to some factors. Environmental conditions, gender differences, cost are some of these factors. One of the immune system organs is the thymus T lymphocytes are responsible for the production and diversity. This variety is provided by the VDJ combination. A circular DNA fragment called TREC is formed in this combination. TREC is a stable construct and does not replicate in cell proliferation. The main purpose of this study is to provide the age determination quantitatively via of TREC. The aim of this study was to investigate the use of TREC analysis by real-time quantitative PCR in age estimation. Our study consisted of 203 people and ranged between 15-65 years. Our sample group consisted of 10 different age groups in order to evaluate the number of TREC copies well. It is known that the number of copies of TREC decreases with age, but our thesis study is the first one doing quantitative PCR TREC analysis in our country. The average number of TREC copies was determined for 10 age subgroups for our own population. Our research results support the current literature. The TREC breakpoint, which was 60 years in Korea and over 55 in China, was determined in the 55-59 age group in our study. When the relationship between gender and this break point is examined, it is observed that it corresponds to 45-49 age group in men and 55-59 age group in women. Within the scope of our study, it was concluded that the chronological age cannot be estimated by the quantitative TREC analysis of the individuals who need to be determined, but the age group category can be determined. The number of samples can be expanded for a better correlation on the effects of TREC copy numbers and Cp on age.