Ortaokul matematik öğretmenlerinin ölçme öğrenme alanı bağlamında uzmanlık alan bilgilerinin mahiyeti
The nature of middle school mathematics teachers' specialized content knowledge in the context of measurement
- Tez No: 619053
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR ZEMBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mevlana Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma ortaokul matematik öğretmenlerinin standart ve standart olmayan birimlerle alan ve hacim ölçme konularında ortaya atılan“alternatif çözüm yollarını analiz etme”ve“ 'neden' sorularına cevap verme”uzmanlık alan bilgilerinin mahiyetini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Konya'da yer alan 6 farklı okuldan 12 ortaokul matematik öğretmeni katılmıştır. Çalışma temel nitel araştırma olarak tasarlanmış olup öğretmenlerin uzmanlık alan bilgilerine dair veriler yarı yapılandırılmış mülakatlar yardımıyla toplanmıştır. Araştırma sonunda alternatif çözüm yollarını analiz etme uzmanlık alan bilgisinin, ilgili literatürle paralel olarak, öğretmenlerin ölçmeye dair mevcut perspektifinde değişiklik yapmayı gerektirdiği belirlenmiştir. Öte yandan neden sorularına cevap verme uzmanlık alan bilgisinin ise öğrenciye“bir şekilde”cevap vermeye karşılık gelmediği bulunmuştur. Söz konusu cevap verme faaliyetinin öğrencilerin“neden”sorularının temelinde yer alan matematiksel alt yapının gözetilerek yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the nature of the specialized content knowledge of middle school mathematics teachers with respect to“analyzing students' alternative solution stretegies”and“responding to students' why questions”about area and volume measurement with standart and non-standart units. 12 middle school mathematics teachers from 6 different schools in Konya participated in the study. This study is designed as a basic qualitative study in which the data about teachers' specialized content knowledge was gathered through semi-structured interviews. The results indicated that the specialized content knowledge of“analyzing students' alternative solution strategies”requires, as is the case in the relevant literature, shift in current measurement perspectives of teachers. In addition, it was also found that the specialized content knowledge of“responding to students' why questions”does not really correspond to“replying to students' questions in a way”. The task of responding to students' questions needs to done by taking into account the underlying mathematical structure of“why”questions.