Bir tuğla fabrikasında bulanık kabul örnekleme planlarının uygulanması
An application of fuzzy acceptance sampling plans on a brick factory
- Tez No: 619070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUMRU DİDEM ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde sürekli gelişen teknoloji, tüketiciye yüksek kalite beklentisi getirmiştir. Hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyarak kalitenin istenen düzeyde tutulması, güvenilir bir kabul örneklemesi planı ile sağlanabilir. Kabul örneklemesi, ürünün pazara çıkmaya yeterli düzeyde kaliteye sahip olup olmadığına çeşitli testler yardımıyla karar verir. Bu tez çalışmasında bir istatistiksel kalite kontrol tekniği olan kabul örneklemesi, uygulamalı olarak sunulmuştur. Kabul örneklemesinin kavramları ve çeşitleri ayrıntılı olarak işlenmiştir. Uygulama aşamasında tek katlı, çift katlı ve bulanık tek katlı kabul örnekleme planlarına yer verilerek her bir örnekleme planı, üç farklı kesikli olasılık dağılımı kullanılarak oluşturulmuştur. Kullanılan dağılımların kabul olasılığı, ortalama toplam muayene sayısı ve çıkan ortalama kalite değerleri üzerinde yarattığı farklılıklar tablolar üzerinde izlenmiştir. Üretici ve tüketici risklerinin değişiminin ürünün kalitesinde yarattığı fark vurgulanmıştır. Oluşturulan kabul örnekleme planları kendi aralarında karşılaştırılarak söz konusu fabrikanın ürün kalitesinin yükseltilebilmesi, muayene maliyetinin uygun bir seviyede tutabilmesi ve veri ölçümlerinde meydana gelebilecek sorunlara karşı hazırlıklı bulunabilmesi amaçlarıyla örnekleme planları önerilmiştir. Yapılan literatür taraması kapsamında kabul örneklemesinin inşaat sektöründe bir uygulamasına ve hipergeometrik dağılımlı bulanık kabul örneklemesine rastlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: İstatistiksel Kalite Kontrol, Kabul Örneklemesi, Örnekleme Planı, Bulanık Yaklaşım
Özet (Çeviri)
Nowadays, technology which is constantly improving has created an expectation of high quality amongst consumers. Keeping quality at the desired level while also protecting both the producer and the consumer is only feasible with a reliable acceptance sampling plan. Acceptance sampling decides whether a product has sufficient quality level to be ready to take place on the market by doing a number of tests. In this study, acceptance sampling which is a method of statistical quality control has been presented with applications. The terms and varieties of acceptance sampling have been discussed in detail. During the applications, single, double and single fuzzy sampling plans have been included while each sampling plan has been created with three different discrete probability distributions. Differences created by the distributions on the acceptance probability, average total inspection and average outgoing quality values have been observed on tables. Differences on product quality caused by the changes on producer's risk and consumer's risk have been emphasized. The acceptance sampling plans created in this study have been compared amongst each other in order to propose appropriate sampling plans for the purposes of increasing said factory's product quality, keeping inspection costs at a reasonable level and being prepared for issues caused during data measurements of the products. During the literature search, a study of acceptance sampling in the building trade and fuzzy acceptance sampling using the hypergeometric distribution has not been encountered. KEYWORDS: Statistical Quality Assurance, Acceptance Sampling, Sampling Plan, Fuzzy Approach