Safha maliyet sistemi ve bir tuğla fabrikasında uygulama
Stage cost system and application in a brick factory
  1. Tez No: 603905
  2. Yazar: KÜBRA OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler işletmeler arasında rekabetin artmasına neden olmuş ve artan rekabet ortamı üreticiler için kaliteyi ve maliyeti önemli hale getirmiştir. Sanayiinin önemli bir kolu olan tuğla sanayide 1950'li yıllardan sonraki sanayileşme hareketleri ve şehirleşmenin artmasına bağlı olarak hızlı bir şekilde gelişme göstermiş ve bu gelişmelere bağlı olarak işletmeler arasında rekabet artmış ve maliyet kavramı ön plana çıkmıştır. Böyle bir ortamda maliyet muhasebesinin önemi artmış ve işletmeler ürettikleri ürünün yapısına, üretim biçimine ve kullandıkları teknolojiye göre farklı maliyet sistemleri uygulamaya başlamışlardır. Üretim işletmelerinde doğru seçilen maliyet sistemi sadece maliyet hesaplamada değil, yöneticilerin gelecekle ilgili kararlar almasında, planlama yapmasında yol gösteren bir araç olmaktadır. Tuğla üretimi, seri halde ve tek tip mamul üretimi şeklinde yapıldığı için, maliyet sistemlerinden safha maliyet sistemi maliyet hesaplamada en uygun yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada öncelikle safha maliyet sistemi ve tuğla sanayi hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra tuğla sanayinde faaliyet gösteren Ağaoğlu Toprak AŞ'ye ait bilgiler nicel yöntemler kullanılarak elde edilerek işletmenin nisan ayına ait toplam ve birim maliyetleri hesaplanmış ve muhasebe kayıtları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic and political developments have led to an increase in competition between enterprises and the increasing competition has made quality and cost important for producers. Brick industry which is an important branch of the industry, has developed rapidly due to the industrialization movements and the increase in urbanization after 1950s, and as a result of these developments, competition among enterprises has increased and the concept of cost has come to the forefront. In such an environment, the importance of cost accounting has increased and the enterprises have started to apply different cost systems according to the structure, production method and technology they use. Correctly selected cost system in production enterprises is not only a cost calculation, but also a tool for managers to make decisions about the future and make planning. Since brick production is carried out in series and in the form of uniform product production, the stage cost system is one of the most suitable method in cost calculation. In this study, firstly, general information about phase cost system and brick industry is given. Then, the information belonging to Ağaoğlu Toprak AŞ, which is active in brick industry, was obtained by using qualitative methods and total and unit costs of the enterprise for april were calculated and accounting records were made.