Afyon Çobanlar mevkii killerinin tuğla yapımına uygunluğunun araştırılması
  1. Tez No: 55178
  2. Yazar: İSMAİL DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
AFYON ÇOBANLAR MEVKİİ KİLLERİNİN TU?LA YAPIMINA UYGUNLU?UNUN ARAŞTIRILMASI İsmail DEMİR (Yüksek Lisans Tezi ) Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yapı Eğitimi Anabilim Dalı OZET Ülkemizde üretilen tuğlaların standartlara uygun olmasında rol oynayan en önemli etkenlerin başında kullanılan hammaddenin özellikleri gelmektedir. Üretim sürecine giren hammaddenin seçimi ürünün kalitesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada ilgili bölgeden (Afyon Çobanlar Mevkii) alman numunelere ait labaratuar aşamasında elde edilen sonuçlara göre bölgedeki hammadde kaynağının tuğla yapımına uygunluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla tuğla fabrikalarında üretime geçmeden önce standart şartları sağlayacak nitelikte tuğla imal etmek için hammaddelerin bir seri testlerden geçirilmesi gerekliliği vurgulamak istenmiştir. Çalışmada bölgeden alman toprak numunelerinden, katkısız ve değişik oranlarda kum katkılı olmak üzere üç ayrı deney numunesi üretilmiştir. Bu numunelere bir dizi test uygulanarak hammaddenin davranışları saptanmış ve en uygun üretimin hangi koşullarda yapılabileceği ortaya konulmuştur. Deney çalışmaları; Afyon Kocatepe Üniversitesi Kimya ve Seramik labarauvarı, TSE Afyon Bölge Labaratuvarı, Afyon Çimento Fabrikası ve Uşak Seramik Fabrikasında yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 17501 Tuğla, kil. 110 Yrd. Doç. Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
FEASIBILITY OF AFYON ÇOBANLAR REGION'S CLAY DEPOSIT FOR BRICK MANUFACTURE İsmail DEMİR (M.Sc. Thesis) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1996 ABSTRACT Properties of the raw materials has a major role on the standards of manufactured brick, produced in our country. It is an important factor to select the raw material, used for process, due to producing quality. This study is aimed at interpret the feasibility of Afyon Çobanlar Region's clay deposit for brick manufacture by means of the results of laboratory studies. Before producing the standard brick in manufactures, it was identified that the raw material had to be applied in various tests. In these experiments, three different samples, taken from this deposit, were prepared with or without sand addition. Characteristics of the raw material and required production conditions were clearly identified by applying different tests. Experimental studies were performed at the Chemistry and Ceramic Laboratory of Afyon Kocatepe University, T.S.E. Regional Laboratory in Afyon, SET Afyon Cement Plant, Uşak Ceramic Plant. Science Code Key Words Page Number Adviser 17501 Brick, Clay. 110 Assist. Prof. Dr. Mehmet ORHAN