Okul öğrencilerinin internet kullanım sürelerinin matematiksel modellenmesi: İnternet bağımlılık oranlarına bir uygulaması
Mathematical modeling of internet usage times of school students: An application for internet addiction ratio
  1. Tez No: 619074
  2. Yazar: SİMGE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN RAŞİT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada okul öğrencilerini internet bağımlılık oranlarının matematiksel modellemesi oluşturulacaktır. Öncelikle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde dört farklı fakültede öğrenim gören toplam 659 öğrenci ve Muğla ili Menteşe ilçesindeki dört farklı liseden toplam 386 öğrenciye Young'ın (1998)“Bağımlılık Ölçeği”ni içeren bir anket uygulanmıştır. Young'ın (1998)“Bağımlılık Ölçeği”ne göre ankete katılan öğrencilerden ne kadarının internet bağımlısı (düşkünü) olduğu belirlenmiştir. Anket çalışması ile elde edilen verilerden lise ve üniversite öğrencilerinin günlük internet kulnım süreleri, sosyal aktiviteye ayrılan süreler ve akademik amaçlı günlük internet kullanım süreleri belirlenmişttir. Bu verilerin analizi sonucunda üç farklı matematiksel model oluşturulmuştur. Oluşturulan modellerin denge noktaları bulunmuş ve denge noktalarının kararlılık analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda sadece sosyal aktivite değişkeni içeren model için internet bağımmlısı (düşkünü) öğrenci sayısının tüm öğrenci sayısına oranı lisede yaklaşık olarak %50, üniversitede ise %38 olarak tahmin edilmektedir. Sosyal aktivite değişkeni ile birlikte akademik amaçlı internet kullanım süreleri eklenmesiyle elde edilen modele göre bu oranların lisede %25, üniversite öğren- cilerinde %21 olması beklenmektedir. Elde edilen istatistiksel ve matematiksel sonuçlardan internet bağımlılık (düşkünlük) oranlarını azaltmak için sosyal ak- tivite süresini arttırmak tek başına bir seçenek olarak görülmemiştir. Fakat sosyal aktivite süresiyle birlikte akademik amaçlı internet kullanım süresi art- tırılması öğrencilerdeki internet bağımlılık oranlarını düşürmek için bir çözüm yolu olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, mathematical modeling of internet usage period of school students will be established. First of all, 659 students from four di¤erent faculties at Mu¼gla S¬tk¬Koçman University and 386 students from four di¤erent high schools in Mente¸se district of Mu¼gla were administered a questionnaire including ing Young's (1998)“Addiction Scale”. According to Young's (1998)“Addiction Scale”, It was determined that how many of the students who participated in the questionnare were internet addicts. According to the data obtained from the survey, daily internet usage times of the high school and the university stu- dents, periods allocated to social activities and daily internet usage periods for academic purposes were determined. As a result of the analysis of these data, three di¤erent mathematical models were formed. The equilibrium points of the models were found and stability analyzes of the equilibrium points were made. As a result of these analyzes, the ratio of the number of internet addicted (fond) students to the total number of students is estimated to be approximately 50% in high school and 38% in university for the model containing only social activity variable. According to the model obtained by adding social activity variable and internet usage periods for academic purposes, these rates are expected to be 25% in high school and 21% in university students. From the statistical and mathematical results, increasing the duration of social activity was not seen as an option alone in order to reduce internet addiction rates. However, increasing the internet usage time for academic purposes along with the social activity period may be a solution to decrease the internet addiction rates in the students.