Sürdürülebilirlik kapsamında yapı enformasyon modelleme: 'A' konutu örneği üzerinden çözümleme ve çıkarımlar
Building information modeling within the scope of sustainability: Analysis and inferences from the case of 'A' house
- Tez No: 619075
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALTINOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Son yıllarda sürdürülebilirlik kavramına olan ilginin artışı, mimarlık ve inşaat sektörlerinde hızlı gelişme ve değişimleri de beraberinde getirmektedir. Bu değişimlerle tüm dünyada çeşitli kanun, politika ve düzenlemeler yapılmaktadır. Bu değişimlerle ve yapılan düzenlemelerle daha sürdürülebilir mimari projeler oluşturmak ve uygulamak üzere mimarlık ve inşaat sektörlerinin ürün ve süreçler bakımından sürdürülebilir yenilikleri benimsemesi bir talep haline gelmektedir. Bütün bu sebeplerle, mimarlık sektöründe sürdürülebilir veriler almak için teknolojik yeniliklerin içselleştirilmesi, sürdürülebilir yapıma yönelik ürünlerin son 15 yıldaki hızlı gelişimi ve artışı, tasarım ve yapım aşamalarında BIM kullanımını teşvik etmektedir. Diğer yandan, BIM teknolojisi, tasarım ve görselleştirmenin yanı sıra, performans analizine, planlama ve programlamaya, yapım ile ilgili dokümanların hazırlanmasına ve kullanım süreci ile ilgili verilerin sağlanması konusundaki ihtiyaçlardan dolayı, sürdürülebilir bina üretim sürecinin merkezinde yer almaya başlamıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, problemin durumu, araştırmanın amacı, önemi, varsayımı, sınırlılıkları, kapsamı ve yöntemi anlatılmış, sürdürülebilirlik ile BIM arasındaki ilişkinin önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümünde, sürdürülebilirlik ve BIM hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde autodesk revit architecture ile“A”konutu projesi örneğinin yapı enformasyon modellemeye aktarılması ile incelenmesine değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise yapılan inceleme sonucunda elde edilen bulgular ve değerlendirmelerle buna bağlı olarak ortaya çıkan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing interest in sustainability concept also effects the rapid developments and changes in architecture and construction sectors in recent years. Through these changes, various laws, policies and regulations are being made all over the world. It becomes a vital demand for the architecture and construction sectors to adopt sustainable innovations in terms of products and processes in order to create and implement more sustainable architectural projects with these changes and arrangements, For all these reasons, the internalization of technological innovations in order to obtain sustainable data in the architectural sector, the rapid development and increase of products in the last 15 years for sustainable construction, encourages the use of BIM in the design and construction stages. On the other hand, BIM technology has begun to be at the center of the sustainable building production process due to design and visualization as well as performance analysis, planning and programming, preparation of construction related documents and the need to provide data on the use process. In the introduction part of the study, the situation of the problem, the purpose, importance, assumptions, limitations, scope and method of the study have been explained and the importance of the relationship between sustainability and BIM has been emphasized. In the second part, general information about sustainability and BIM has been given. In the third part of the study, the examination of the example of en“A”Residence project with autodesk revit architecture has been transferred to building information modeling. In the fourth section, the findings and evaluations have been obtained as a result of the examination and the related results have been included.