SIP based mobile voice over IP client for wireless networks
Kablosuz ağlar için SIP tabanlı, mobil, IP üzerinden ses istemcisi
  1. Tez No: 223914
  2. Yazar: KAMİL ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. COŞKUN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çeşitli ikinci nesil (2G) ve üçüncü nesil (3G) hücresel ağ teknolojileri ile kablosuz yerel alan ağı (WLAN) ve kablosuz bağlantı (Wi-Fi) teknolojilerinin birlikte işlerliği yaygınlaştığı ve popülarite kazandığı için, çoklu ortam (multimedya) uygulamaları kullanıcıya hissettirmeden farklı hava arayüzleri arasında çalışabilme özelliğine sahip olmalıdırlar. Her iki teknolojinin tek bir istemcide desteklenmesi, bu iki teknolojinin yararlarını birleştirir. Bu çoktürel ortamdan yararlanacak anahtar teknolojilerden biri de IP üzerinden ses (VoIP) iletimi teknolojisidir. Internet Protokolü üzerinden sayısallaştırılmış ses paketinin nasıl taşınacağını tanımlayan VoIP, üçüncü nesil (3G) hücresel teknolojiler ve kablosuz yerel alan ağı (WLAN) gibi belirli bant genişliğine sahip ve kablosuz ortamların diğer kısıtlamalarını içinde taşıyan telsiz teknolojilerden faydalanır.Hücresel bağlantılılık geniş kapsama alanı sağlarken, düşük bant genişliği ve yüksek gecikmeden yana sıkıntı yaratır. Diğer taraftan, WLAN daha yüksek bant genişliği ve daha düşük gecikme sunar. Bundan dolayı, hücresel ağlarda çalışan VoIP uygulamaları bant genişliğini etkin olarak kullanabilmek için yarı-çift yönlü iletişim tabanlı tasarlanırken, kablosuz yerel alan ağında işleyen VoIP uygulamaları ses kalitesini arttırmak için tam-çift yönlü iletişim kullanırlar. Yarı-çift yönlü VoIP iletişimi temel olarak, diğerleri dinlerken sadece bir kullanıcının konuşabildiği ?hücresel ağlar üzerinden bas-konuş? (PoC) yöntemidir. Yarı-çift yönlü iletim yapan IP tabanlı ağ kullanımı daha az bant genişliği gereksinimi yararına sahiptir (örneğin; ağ ve hizmet tasarrufu).Bu tez SIP tabanlı mobile bir VoIP istemcisinin tasarımını ve gerçeklenmesini tanımlar. Bu tez temelde çoktürel ağlar üzerinde çalışabilen bir VoIP istemcisi tasarımının çözülmesi gereken iki sorununun üzerinde yogunlaşır. Birinci ve en zorlu sorun farklı erişim teknolojileri arasında kullanıcıya fark ettirmeden yer değişim desteği sağlanmasıdır. Bu tezde, kullanıcıya fark ettirmeden el değiştirme yönetimi, uygulama katmanında, multimedya oturumunu başlatmak, sonlandırmak ve değiştirmek için kullanılan Oturum Başlatma Protokolü (SIP) kullanılarak ele alınmıştır. SIP yaygın bir şekilde kabul edilmekte olan bir VoIP standartıdır. Kullanıcıya fark ettirmeden el değiştirmeyi destekleyebilmek için, VoIP istemcisi üzerinde çalışan SIP tabanlı bir bağlantı yöneticisi önerilmiştir. Bağlantı yöneticisi yeni ağlar keşfettiğinde, adaylar listesinden bir ağ seçer ve hali hazırda yürütülmekte olan iletişimi kullanıcıya fark ettirmeden yeni ağ arayüzüne aktarır. Dolayısı ile, bu birim Wi-Fi, 3G gibi çoktürel ağlar arasında dolaşmayı sağlar.İkinci sorun ise, en kaliteli çağrı (arama) desteğini sağlamaktır. En kaliteli çağrı desteği, iletişim kurmak isteyen tarafların farklı türden ağlara bağlı olmaları durumunda, VoIP uygulamasının iletişim tipine (yarı-çift yönlü yada tam-çift yönlü) karar verebilmesidir. Örneğin, eğer iletişim kurmak isteyen taraflardan biri bir GSM ağındaysa, en iyi çağrı kalitesini yakalayabilmek için, iletişim yarı-çift yönlü olarak kurulmalıdır. Bu tez, bahsedilen özelliği desteklemek için, istemci tabanlı bir karar mekanizması önerir. Bu karar mekanizması, iletişim kurulmak istenen tarafa, istemcinin içinde bulunduğu ağa göre belirlenmiş iletişim tipini içeren bir davet iletisi gönderir. Diğer istemci bu davet iletisini aldıktan sonra, aynı karar mekanizması, iletişimi ?bas-konuş VoIP? yada ?tam-çift yönlü VoIP? olarak ayarlar.
Özet (Çeviri)
As the interoperability between various second-generation (2G)/third-generation (3G) cellular technologies and wireless local area network (WLAN)/wireless fidelity (Wi-Fi) technologies gains widespread popularity, multimedia applications would have to interoperate seamlessly among several air interfaces. The support for both technologies in a single client combines their benefits. One of the key technologies that will benefit from this heterogeneous environment is Voice over IP (VoIP). VoIP, which defines how to carry digitized voice packets over Internet Protocol (IP), utilizes wireless technologies as the data networks such as 3G cellular technologies, and WLAN with the given bandwidth and other constraints of wireless environments.Whereas cellular connectivity provides wide-area coverage, it suffers from low bandwidth and high delay. On the other hand, WLAN offers higher bandwidths and lower delay. Therefore, while the VoIP applications in cellular networks are based on half-duplex communication to utilize the bandwidth efficiently, the VoIP applications which operate in WLAN employ full-duplex communication to increase the voice quality. The half-duplex VoIP communication is basically the ?push to talk over cellular networks? (PoC) where only one user talks while the others listen. Use of the underlying IP-based network with half-duplex transmissions has the advantage of requiring less bandwidth (e.g. network and facility savings).This thesis describes the design and the implementation of a SIP-based mobile VoIP client. It mainly focuses on two challenges of designing a VoIP client which works on heterogeneous network environments. One and the most challenging problem is the provision of seamless mobility support among different access technologies. In this thesis, seamless handover management is handled at the application layer by using Session initiation protocol (SIP), which is used to initiate, terminate, and modify multimedia session. SIP is becoming a widely accepted standard for VoIP. To support seamless handover, a SIP based connection manager is proposed on VoIP client application. As new networks are discovered by the connection manager, it selects a new network from the candidate list and transfers the current communication to the new network interface seamlessly. Therefore, this module provides roaming across heterogeneous networks such as Wi-Fi, 3G.Second problem is providing the best effort call quality support. It means that if the communication parties are in dissimilar networks, the VoIP application should decide the communication type (half-duplex or full-duplex). For instance, if one of the communication parties is in a GSM network, then the communication should be established as a half-duplex manner to achieve best call quality. This thesis proposes a client-based decision mechanism to support this property. This decision mechanism sends an invite message including the communication type (half-duplex or full-duplex) of the client according to the network in which it operates to the other communication party. After the other client receives this invite message, same decision mechanism adjusts the communication as either a ?push to talk VoIP? or a ?full-duplex VoIP?.