Kentiçi yol ağlarında kavşak aralıklarının trafik sıkışıklığı ve gecikme üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of intersection spacing in urban road networks on traffic congestion and delay
  1. Tez No: 619129
  2. Yazar: ANIL AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde artan nüfus, refah düzeyi, ve özel otomobil sahipliği gibi etmenler hareketliliği arttırmakta ve buna bağlı olarak artan seyahat talebi şehirlerdeki karayolu ağlarının genişlemesine neden olmaktadır. Karayolu ağlarının yayılması, kavşak sayısını arttırmakta ve bu kavşakların performansı da kentlerdeki arterlerin ve dolayısıyla karayolu ağlarının performansını etkilemektedir. Karayolu ağlarında peşi sıra gelen birçok kavşak olduğu ve bir kavşağı terk eden bir trafik akımının sıradaki kavşağa girdiği dikkate alındığında kavşaklar arasındaki mesafenin de karayolu ağının kapasitesini etkileyeceği değerlendirilebilir. Bu tez çalışmasının amacı, kentiçi arterlerindeki kavşaklar arası mesafelerin trafik sıkışıklığı ve gecikme üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Böylelikle, kentsel planlama ve karayolu iyileştirme çalışmaları yapılırken planlamacı ve karar vericilere destek sağlayacak çıktıların elde edilmesi hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda belirli uzunluktaki bir arterde başta ve sonda sabit bulunan iki kavşak arasına mesafeler eşit olacak şekilde farklı sayıda ışıklı kavşaklar eklenerek arter performansının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda bir arterdeki ışıklı kavşaklar arasında koordinasyon sağlanarak farklı şerit sayıları ve farklı trafik hacim değerlerinin ele alındığı senaryolar oluşturulmuştur. Bu senaryoların değerlendirilmesi için TRANSYT-7F yazılımında yararsızlık indeksi ve ortalama gecikme değerleri amaç fonksiyonları olarak seçilmiştir. Sonuçlar, kentiçi arterlerindeki gecikmelerin kavşak mesafelerine bağlı olarak azaltılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In developing countries, factors such as increasing population, welfare and private car ownership increase mobility, and consequently increasing travel demand leads to the expansion of road networks in cities. The spread of road networks increases the number of intersections and the performance of these intersections affects the performance of the arterials in the cities and thus the road networks. Considering that there are many consecutive intersections in road networks and that a traffic flow leaving an intersection enters the next intersection, it can be considered that the distance between intersections will also affect the capacities of the road network. The aim of this thesis is to investigate the effects of the spacing between adjacent intersections in urban arterials in terms of traffic congestion and delay. In this way, it is aimed to obtain outputs that will support the planners and decision makers in the urban planning and road improvement works. For this purpose, it is aimed to evaluate the arterial performance by adding different number of signalized intersections at equal lengths between two intersections which are fixed at the beginning and at the end of an arterial of a certain length. In this context, scenarios where different lane numbers and different traffic volume values are dealt with by coordinating the intersections in an arterial. In order to evaluate these scenarios, the disutility index and average delay values were selected as the objective functions in TRANSYT-7F software. The results showed that delays and stops in urban arteries can be reduced depending on the spacing between intersections.