Çevrimiçi biyometrik imza tanıma
Online biometric signature recognition
- Tez No: 619151
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU DİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gelişen teknoloji beraberinde biyometrik çalışmalara olan ilgiyi arttırmıştır. Artan güvenlik ihtiyaçları da biyometrik bilgi tabanlı sistemlerin kullanımını zorunlu kılmıştır. İris, parmak izi gibi statik biyometrikler de yerini imza, ses gibi kişinin davranışsal bilgilerini içeren biyometriklere bırakmıştır. Bu çalışmada, kişilerden bir tablet ve kalem aracılığı ile elde edilen imzalar ve SVC2004 imza veri tabanı kulllanılarak imza tanıma ve doğrulama sistemi geliştirilmiştir. İmzalar üzerinden vuruş sayısı, basınç, hız, ivme vs. gibi çevrimiçi özellikler çıkarılmıştır. Çıkarılan özellikler ve imzalardan alınan örneklemelerle imzaları temsil eden vektörler elde edilmiştir. Bu temsili imza vektörleri, Destek Vektör Makinesi, Naive Bayes, K-En Yakın Komşuluk, Çok Katmanlı Yapay Sinir Ağı ve Evrişimsel Sinir Ağı modelleri ile eğitilerek sistemin başarısı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developing technology has increased interest in biometric studies. Increased security requirements also necessitated the use of biometric information-based systems. Static biometrics, such as iris and fingerprints, have been replaced by biometrics that include behavioral information such as signature and voice. In this study, the signature recognition and verification system has been developed by using the signatures obtained from individuals by means of a tablet and pen and the signature database SVC2004. Online features such as the number of strokes, pressure, velocity, acceleration, etc. were extracted from the signatures. The vectors representing the signatures were obtained with the extracted features and the samples taken from the signatures. The success of the system was measured by training these representative signature vectors with Support Vector Machine, Naive Bayes, K-Nearest Neighborhood, Multilayer Artificial Neural Network and Convolutional Neural Network models.