Engelli bireyler için göz kırpma tabanlı iletişim sistemi (Göktis)
Eye blink based communication system (Ebcs) for disabled people
- Tez No: 619150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma kapsamında önerilen göz kırpma tabanlı iletişim sistemi, bilgisayar destekli bir sistem olup çeşitli engellilik halleri bulunan insanlar için tasarlanmıştır. Engellilik hali sinir sisteminde meydana gelen hasardan dolayı uzuvlarının hareket kabiliyetini kaybeden, yalnızca göz kaslarını hareket ettirebilen kişileri kapsamaktadır. Oluşturulan sistem, kullanıcıların yaşam kalitesini artırarak dış dünya ile daha kolay iletişim kurabilmeleri için tasarlanmıştır. Sistem yapısı göz kırpma hareketinin analizi ve özgün alfabe tasarımından oluşmaktadır. Analiz aşamasında göz kırpma hareketinin sıklığı ve süre parametrelerine bağlı bir girdi oluşturulması sağlanır. Bu girdi ile kullanıcı arayüzü içerisindeki özgün alfabede istenilen yöne hareket edilmesi ve seçim yapılabilmesi sağlanmaktadır. GÖKTİS için kullanıcı ihtiyaçlarına bağlı olarak tasarlanan özgün alfabede Türkçe karakterler, hazır metin seslendirme için kısa yol tuşları (Acıktım, Susadım vb.) yer almaktadır. Böylelikle kullanıcı göz kırpma hareketi ile hem istediği mesajı yazabilmekte hem de temel kısa yol işlemlerine erişim sağlayabilmektedir. Sistem dahili veya harici kamera ile dizüstü veya kişisel bilgisayarlarda, kullanıcının yüzü kameradan gözükecek şekilde konumlandırılarak çalışabilmektedir. Sistem farklı ışık koşulları, istemli ya da istemsiz göz kırpma hareketleri gibi durumlar için test edilmiş olup elde edilen sonuçların tatmin edici düzeyde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The proposed eye blink-based communication system, which is a computer-aided system, is designed for people with various disabilities. Disability includes persons who can only move the muscles of the eye, who lost their mobility due to damage to the nervous system. The purpose of the system is to improve the quality of life of the users and to communicate with the outside world more easily. The system structure consists of the analysis of the blinking gesture and the design of a novel alphabet. In the analysis phase, an input is generated based on the frequency of the blinking gesture and the time parameter. With this input, it is ensured that movements in the desired direction and selection can be made on the alphabet through the user interface. The alphabet designed for EBCS is based on the user needs and includes Turkish characters and ready voice readout shortcut operations such as“I'm hungry”,“I'm thirsty”etc. Thus, the user can write a desired message via the blinking gesture and gain access to the basic shortcut operations. The system can be operated with a laptop camera, or an external camera, mounted on a personal computer providing that the user's face is visible from the camera. The system has been tested for different light conditions and voluntary or involuntary blinking gestures. According to the tests performed, the results obtained have been observed to be satisfactory.