İnsan kaynakları yönetiminde işgçren bulma, seçme ve yerleştirmede duygusal zekanın etkilerinin incelenmesi : Bir örnek araştırma
An investigation of the effects of emotional intelligence in recruitment and employment in human resources management : A research study
  1. Tez No: 619156
  2. Yazar: HİLMİ ÇAĞRI MODAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
'İnsan Kaynakları Yönetimi'nde İşgören Bulma, Seçme ve Yerleştirmede Duygusal Zekanın Etkilerinin İncelenmesi: Bir Örnek Araştırma' adlı tez çalışmasında, İstanbul ilinde kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin oniki İnsan Kaynakları Yöneticileri ve işletme sahipleri ile derinlemesine mülakat yapılarak görüşülmüştür. Bu çalışmada Birinci Bölümde İnsan Kaynakları Yönetim'inin tanımı ve amacı, İnsan Kaynakları Yönetiminin tarihsel gelişimi ve personel yönetiminden İnsan Kaynakları Yönetimine geçiş süreci açıklanmıştır. İkinci bölümde İnsan Kaynakları Yönetiminin en önemli fonksiyonlarından işgören bulma, seçme ve yerleştirme konusu incelenmiştir. Günümüzde büyük ve/veya küçük bütün işletmelerin doğru işe doğru insan kaynağını bulmak için yoğun çaba ve emek harcadığı bilinmektedir. Doğru işe doğru insan kaynağını bulmak için ne gibi yolların takip edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler ve adayların seçiminde ne gibi yöntemler uygulanması gerektiği detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise duygusal zekanın tanımı ve tarihsel gelişiminin yanı sıra, duygusal zeka modelleri incelenmiştir. Duygusal zekanın son yıllarda bu kadar adından söz edilmesini sağlayan yazarların model ve tanımlarına yer verilmiştir. i Dördüncü bölümde Duygusal Zekanın İnsan Kaynakları Yönetiminde işgören bulma, seçme ve yerleştirme üzerine etkileri bir örnek araştırma yapılarak incelenmiştir. Bu inceleme için kuyumculuk sektörü ele alınmış olup oniki İnsan Kaynakları yöneticisi ile derinlemesine mülakat yapılmış ve değerlendirmeler sonuç olarak eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In“ An Investigation of the Effects of Emotional Intelligence in Recruitment and Employment in Human Resources Management ”dissertation, human resources managers and employers of twelve small- and medium-sized jewelery stores in Istanbul were in depth interviewed. The first chapter of the study is about the definition and purpose of the Human Resource Man the process of transition from staff management to the human resources management and the historical development of human resource management . The purpose and function of Human Resources management are examined and a brief introduction to the employment function, to be studied more extensively in the next section, is made. In the second part, the subject of recruitment and employment process, which is one of the most important functions of Human Resources Management, have been investigated. It is a well known fact that today businesses of all sizes put a lot of effort to find the right human resource for the right job. What ways should be followed and what methods should be applied in the selection of candidates in order to find the right work for right human resource examined in detail. In the third section, the definition and the historical development of emotional intelligence and emotional intelligence models were examined. The models and definitions given by the authors giving rise to the interest in the concept of emotional intelligence in recent years has been discussed. In the fourth section, the impact of emotional intelligence on recruitment and employment in Human Resource Management have been investigated. For this study, twelve Human Resources managers have been interviewed and evaluations were added as a result.